Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Enflasyon Rekor Tazeledi! 30 Yılın Yükseğinde

Piyasaların takibinde olan ve İngiltere Merkez Bankası’nın duruşuna ilişkin izlenen enflasyon verisi açıklandı. İngiltere’de enflasyon Ocak’ta ne oldu?
İngiltere’de Enflasyon Rekor Tazeledi! 30 Yılın Yükseğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayımlanan rapora göre enflasyon Ocak’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5’e yükseldi.

Yüzde 5,4’lük beklenti aşılırken bu tüketici fiyat endeksi (TÜFE) için Mart 1992 sonrası en yüksek oranı temsil etti.

Aralık ayında enflasyondaki 5,4’lük yıllık artış Mart 1992’den bu yana en yüksek seviye olmuştu. İngiltere Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına almak amacıyla 2004’ten bu yana ilk kez art arda faiz artırımları uyguladı.

BOE en son Şubat toplantısında faizleri 25 baz puanlık artışla yüzde 0,5 düzeyine yükseltme kararı aldı.

İngiltere Enflasyon Ocak 2022
KAYNAK: ONS

ONS raporuna göre aylık bazda ise enflasyon Ocak’ta yüzde 0,1 düşüşü gösterdi. Beklenti yüzde 0,2 düşüş yönündeydi. Çekirdek enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artarken bir önceki aya göre yüzde 0,4 düştü.

Yıllık enflasyona en büyük katkıyı, yüzde 7,1’le konut ve kamu hizmetleri fiyatları yaptı. Bu da başta gaz ve elektrikteki artışla yönlendirildi.

İngiltere’de Enflasyon Aralık’ta 30 Yılın Yükseğindeydi

İngiltere’nin gösterge enflasyonu niteliğindeki yıllık enflasyonu ’le 1992 sonrası en yüksek orana çıkmıştı. Aylık enflasyon Aralık’ta yüzde 0,5 artıştı.

Çekirdek enflasyon oranları ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 4,2 artmıştı.

İngiltere Merkez Bankası’na Göre Enflasyon Daha Yükselecek

İngiltere Merkez Bankası’nın raporuna göre enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da artması tahmin edilirken, Nisan ayında yüzde 7,5 civarıyla zirve yapacağı söylenmişti.

Öncesinde ise Şubat ve Mart’ta yüzde 6’ya yükseleceği öngörülmüştü. Yüzde 2 hedefine göre öngörülen enflasyon artışının, temel olarak küresel enerji ve ticarete konu mal fiyatlarından kaynaklandığı ifade edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu