Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere/Heathrow Yolcu Trafiği %88 Düşerken Karantina Eleştirileri Artıyor

İngiltere’nin önde gelen havalimanlarından Heathrow, Temmuz’daki yolcu trafiğinin kıyasla %88 düştüğünü açıkladı. Başkanı da hükümetin karantinayı kaldırarak işleri kurtarabileceğini söyledi.
İngiltere/Heathrow Yolcu Trafiği %88 Düşerken Karantina Eleştirileri Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemiden en kötü etkilenen ekonomiler arasında yer alan İngiltere’de endişeler devam ediyor. İkinci çeyrek GSYİH büyüme rakamlarını açıklaması beklenen İngiltere, getirdiği geç sınırlama önlemleriyle de çok konuşuluyor.

Bunların başında ülkeye gelenlere uygulanan karantina kuralı varken Heathrow Havalimanı CEO’su John Holland-Kaye, karantina kısıtlamalarının İngiltere ekonomisini boğduğu konusunda uyarırken havaalanlarında Covid-19 testi için çağrılarını yeniledi.

İngiltere’nin kilit pazarlardan kopması nedeniyle binlerce işin kaybedildiğini söyleyen John Holland-Kaye’nin uyarısı, Heathrow’un Temmuz ayında yolcu trafiğinin %88 oranında düştüğünü bildirmesiyle geldi.

Heathrow, Temmuz ayında 860.000 yolcunun yarısından fazlasının karantinasız Avrupa destinasyonlarına seyahat ettiğini söyledi.

Fakat karantina kuralları nedeniyle rota ağının büyük çoğunluğunun havalanamadığını ekledi. Hükümet kısa süre önce İspanya, Lüksemburg, Belçika, Bahamalar ve Andorra’dan gelenlere karantina kısıtlamalarını yeniden getirdiğini açıklamıştı.

Ve Fransa’ya seyahatlere kısıtlamalar getirilebileceğine dair haberler vardı. Salı günü yapılan açıklamada Heathrow, İngiltere’ye gelen birçok yolcunun 14 günlük karantina kısıtlamalarının Birleşik Krallık’ın bazı ülkelere seyahat etmesini ve ticaret yapmasını engellediğini bildirdi.

Karantinanın ilk dönemlerinde kararı eleştiren Wizz Air CEO’su da politikalardaki değişikliklerin havayollarının yanında ekonomiyi kötü etkileyeceğini belirtmişti.
İngiltere Koronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Holland-Kaye de eleştirisini şu sözlerle ifade etti:

“On binlerce iş kaybediliyor çünkü İngiltere; ABD, Kanada ve Singapur gibi kritik pazarlarla bağlantısını kesmiş durumda. Hükümet halkı ikinci bir Covid dalgasından korurken yüksek riskli ülkelerden karantinayı kesmek için test uygulaması getirerek işleri kurtarabilir.”

BBC’nin haberine göre seyahat endüstrisi, koronavirüs vakalarındaki artışlardan etkilenmeyen ülkelerdeki bölgelere karantinasız seyahat ve havalimanı testleri için baskılarını sürdürüyor.

Ancak Birleşik Krallık Kültür Sekreteri Oliver Dowden Temmuz ayında, virüs zamanla gelişebileceğinden, havaalanlarında yapılan testlerin karantina ihtiyacını durdurmayacağını söyledi. Şansölye Rishi Sunak da geçen hafta Fransa’nın da karantina listesine katılıp katılamayacağı sorulduğunda hükümetin listeye daha fazla ülke eklemekten çekinmeyeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu