Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4Ç20’de Eksiye Düşecek İngiltere Ekonomisi, Yılı %11 Daralmayla Kapatacak

Yapılan yeni bir analiz, İngiltere ekonomisinin dördüncü çeyreği ve yılı negatif büyüme ile tamamlayacağını, gelecek yıl ise %3,4 ila %6 aralığında büyüme yaşayacağını gösterdi.
4Ç20’de Eksiye Düşecek İngiltere Ekonomisi, Yılı %11 Daralmayla Kapatacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte yüzde 15,5 artan İngiltere ekonomisi, Başbakan Boris Johnson‘ın ikinci bir ulusal koronavirüs kilitlemesi uygulamasının ardından bu ay önemli bir daralma yaşayacak.

PwC tarafından yapılan analize göre ekonomi ardışık altı aylık büyümenin ardından Kasım ayında yüzde 5,7 küçülüp Aralık ayında yüzde 0,3 toparlanacak. Sonuç olarak, dördüncü çeyreğin yüzde eksi 2,1 ile yüzde eksi 3,3 arasında negatif büyüme sağlayacağı ve yıllık GSYİH’nin yüzde 11,2 ile 11,4 arasında düşeceği öngörüldü.

İngiltere, Covid-19’un ilk kilitlemesinin ardından ihtiyatlı bir toparlanma başlatmış ancak bu ay yeni kısıtlamalar büyümeyi rayından çıkardı ve çift dipli resesyona yol açmıştı. Ancak küresel Covid-19 aşısı geliştirmedeki ilerleme, İngiltere’nin gelecek yıl büyümeye döneceği yönündeki umutları artırdı.

Aşı uygulamasının başarısına ve İngiltere’nin AB ile ticaret anlaşması yapıp yapamayacağına bağlı olarak GSYİH büyümesinin yüzde 3,4 ile yüzde 6 aralığında büyüyeceği tahmin edildi.
İngiltere 3Ç20 GSYİH
Kaynak: ONS

PwC Baş Ekonomisti Dr. Jonathan Gillham, “Çifte düşüşün ardından, gelecek yılın başında ekonomi canlanmaya başlamalı, başlangıçta toparlanmanın bir swoosh’a benzeyeceğini tahmin etsek de, şimdi çok daha küçük bir ikinci düşüşle de olsa daha çok W şeklinde olacağını düşünüyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“Aşılar ilerledikçe ve 2021’in ilk yarısında güven arttıkça ekonomik faaliyette bir artış beklememize rağmen daha uzun vadeli görünüm, büyük ölçüde, daha fazla kısıtlama önleminin niteliğine ve süresine ve büyümeyi etkileyebilecek İngiltere-AB ticaret müzakerelerinin sonuçlarına bağlı olacaktır.”

Hanehalkı harcamaları pandemi öncesi seviyelerin yüzde 12 altında kalmasına rağmen rapor festival döneminde perakende toparlanmasına dair olumlu yönde geldi.
İngiltere Covid Vakaları
Kaynak: Worldometers

PwC’nin en son tüketici duyarlılığı endeksi Kasım ayında güvende önemli bir düşüş gösterdi. Ancak 2 Aralık’ta ulusal kilitlemenin sona ermesinin ardından mağazaların yeniden açılacağına dair duyuru, hükümete Noel öncesi bir destek verilebileceğine işaret etti. Rakamlar ayrıca pandeminin bir sonucu olarak çevrimiçi alışverişe hızlı geçişin altını çizdi.

Online alışverişin Şubat 2020’de toplam perakende satışların yüzde 10’undan yüzde 20’sine çıkması yedi yıl sürerken, Nisan’a kadar yüzde 30’a çıkması sadece iki ay sürdü.

PwC Ekonomisti Hannah Audino; “İnternete yapısal geçiş Noel alışverişi için iyi bir haber anlamına gelse ve perakende için bir güvenlik ağı sağlasa da kilitlenme veya diğer kısıtlamalar yürürlükte kalsa bile Noel harcamalarına yönelik riskler aşağı yönlü kalıyor” dedi.

“İstemsizce yüksek düzeyde tasarruf, izin planının uzatılması ve aşı ile ilgili olumlu haberlerimiz olsa da ekonomik görünüm ve Noel planları etrafındaki önemli belirsizlik, harcama niyetlerini etkileyebilir.” diyen ekonomist, aşının piyasaya sürülmesine ilişkin artan iyimserlik ve satılmayan stokları azaltmak için tampon satış olasılığıyla Ocak ayı satış harcamaları görünümünün daha olumlu olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu