Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi 3Ç20’deki Güçlü Toparlanmaya Rağmen Hala Zorda

Tahminlerini kısmen yükselten EY Item Club, İngiltere ekonomisinin 2023 ortasından sonra salgın öncesi boyuta geri dönerek toparlanmaya devam edeceğini öngördü.
İngiltere Ekonomisi 3Ç20’deki Güçlü Toparlanmaya Rağmen Hala Zorda
Son Güncelleme: 
Yorum

EY Item Club, İngiltere ekonomisinin Eylül ayı sonuna kadar üç ay içinde yüzde 17’ye kadar büyümüş olabileceğini ancak bunu daha yavaş büyümenin izleyebileceğini söyledi.

Bugünkü raporunda öngörüsünü yaz ayındaki yüzde 11,5’luk daralma tahminine göre hafif şekilde iyileştirerek yüzde 10,1 daralmaya çeviren EY Item Club, İngiltere ekonomisinin derin ancak kısa durgunluktan ilk toparlanmasının beklenenden çok daha hızlı olduğunu belirtti. GSYİH’nin üçüncü çeyrekte yüzde 17 civarında arttığını tahmin eden EY ITEM Club, dördüncü çeyrekte %1 veya daha az büyüme beklerken 2021 için büyüme tahmini %6,5’ten %6’ya düşürdü.

Hükümet müdahalesi çok ihtiyaç duyulan desteği sağlamaya devam ederken bu artışla bile üçüncü çeyrekte artışa neden olan faktörlerin çoğunun azalmaya başladığı aktarıldı.

EY Item Club, İngiltere ekonomisinin 2023 ortasından sonra salgın öncesi boyuta geri dönerek toparlanmaya devam edeceğini öngördü.
İngiltere GSYİH
Kaynak: ONS

Koronavirüsün (COVID-19) İngiltere’yi vurmasından bu yana yarım yıldan fazla bir süredir, ekonomideki oynaklık ve belirsizlik seviyelerinin hala çok yüksek olduğu vurgulandı.

Bir trend kuruluyor gibi olsa da görünümü yeniden değiştirecek bir şey olduğunun üzerini çizen kurum, uzun vadeli tahmin yapmanın neredeyse imkansız olduğunu kaydetti. Sonbahar tahmininde kurum, üç yaz ayı boyunca kaydedilen büyümenin kısıtlamaların hafifletilmesi ve diğer hükümet önlemlerinin yardımıyla olduğunu bildirdi.

Fakat işletmeler ve tüketiciler arasında daha yüksek güvenin yeşil filizleri ortaya çıkmaya başlarken, yeni vakalardaki artış, ülkenin birçok bölümünü tekrar kilitlemeye sürükledi. İnsanları işe geri dönmeye ve dışarıda yemek yemeye teşvik etmek, doğrulanmış vaka sayısındaki artışa katkıda bulundu.

EY’nin İngiltere Başkanı Hywel Ball şu ifadeleri kullandı:

“İş gücü piyasası ekonomik toparlanmanın anahtarı olmasıyla birlikte, işletmeler için önemli bir görev yeteneklerini yönetmek olacaktır. Birçok iş lideri, işlerinde değişen talepleri dengelerken, çalışanlarını en iyi şekilde nasıl destekleyebileceklerini dikkatlice düşüneceklerdir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu