Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin CBI İş İyimserliği Endeksi -22 ile Beklenti Üstü Düştü

İngiltere’de iş dünyası duyarlılığı Ocak ayına kadar olan çeyrekte Ekim’deki 0’dan eksi 22’ye düştü. Detaylar aşağıda;
İngiltere’nin CBI İş İyimserliği Endeksi -22 ile Beklenti Üstü Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

CBI’nin İngiltere’deki üç aylık imalat iyimserliği göstergesi 2021’in ilk çeyreğinde eksi 22’ye düştü. Bu, üreticiler önümüzdeki üç ay içinde üretimde ve yeni siparişlerde keskin bir gerileme beklerken 2020’nin ikinci çeyreğinde tüm zamanların en düşük seviyesi -87’ye ulaştığından beri en düşük okumayı temsil etti.

Aynı zamanda, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından önce stoklar da hızlandı. CBI; “Bu durum, yurtdışından yapılan sevkiyatlarda yaşanan gecikmeler, dünya genelinde konteyner kıtlığı ve 2020 yılı boyunca kesintilerden üretime geçiş gibi COVID ile ilgili yaygın tedarik kesintileriyle bağlantılı görünüyor” dedi.

Brexit’ten kaynaklanan sınır sorunları ile gümrüklerle ilgili gecikmelerin de bir rol oynuyor gibi göründüğünü ekledi.
CBI İngiltere İş İyimserliği
Kaynak: Trading Economics

En son üç aylık CBI Sanayi Eğilimleri Anketi’ne göre, imalat üretimi Ocak ayına kadar art arda on beş aylık düşüşün ardından istikrar kazandı. 291 üreticinin katıldığı anket, aynı zamanda, toplam yeni siparişlerin Ekim ayına kadar olan çeyrekte istikrar kazandıktan sonra Ocak ayına kadar üç ayda ılımlı bir şekilde düştüğünü ve ondan önce de art arda beş çeyrek düştüğünü ortaya koydu.

Yurt içi siparişlerde keskin bir düşüş görülürken, ihracat siparişleri Ekim ayına benzer bir hızla düştü. İmalat istihdamı Ocak ayına kadar üç ayda yeniden düştü, ancak bu Ekim 2019’dan bu yana en düşük hızda oldu.

2020’nin ikinci yarısında sabit kaldıktan sonra ticari duyarlılık önemli ölçüde azalırken ihracat beklentileriyle ilgili iyimserlik önemli ölçüde düşmeye devam etti.

Firmalar ayrıca, yurt içi ve ihracat siparişlerindeki daha hızlı düşüşleri yansıtacak şekilde toplam yeni siparişlerin biraz daha hızlı düşmesini beklediklerini bildirdi. Personel sayısınınsa genel olarak sabit olmasının beklendiği kaydedildi.

Bu arada, Ocak 1975’ten bu yana en yüksek pay olan üreticilerin neredeyse yarısı, malzemelere veya bileşenlere erişimin önümüzdeki çeyrekte üretimlerini sınırlayabileceğinden endişe etti.
İngiltere Kasım GSYİH 2020
Kaynak: ONS

CBI Baş Ekonomisti Rain Newton-Smith şunları söyledi:

“Bu ayın çeyreklik anketinde çıktılar genel olarak sabit kaldı ve farklı sektörlerde farklı tablolar vardı. Yurt içi ve ihracat siparişleri önemli ölçüde düşerken, üreticiler büyük rüzgarlarla savaşmaya devam ediyor. Giderek artan maliyetler ve malzeme kıtlıkları, çok daha az talep gördükleri bir dönemde firmalar üzerinde daha fazla baskı yaratırken, hükümet Mart ayında uçurumun kenarında olan mevcut iş desteğini azaltmaktan kaçınmalıdır.”

INEOS Grup Direktörü ve CBI Üretim Konseyi Başkanı Tom Crotty ise çoğu üreticinin 2020’nin sonunu görmekten memnun olacağını ancak firmaların çok zor koşullarda çalışmaya devam ettiğini ve bunun etkisinin sektör genelinde hissedildiğini belirtti. 2021’in başlangıcı zorlu olsa da COVID-19 aşısının gelecek için gerçek bir iyimserlik duygusu getirdiğini aktardı.

İmalat sektörünün, İngiltere’nin Covid sonrası ekonomik toparlanması için bir motor olabileceğini ve firmaların bunun gerçekleşmesi için hükümetle birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi. “Ancak bu arada, sektörün önümüzdeki birkaç kritik ayı atlatmak için ihtiyaç duyduğu desteği alması çok önemli” ifadelerini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu