Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Doktorlar Teknoloji Devlerine Vergi Getirilmesini İstiyor

İngiliz doktorlardan hükümete teknoloji devlerine vergi getirilmesi için çağrı yapıldı. Detaylar aşağıda;
İngiliz Doktorlar Teknoloji Devlerine Vergi Getirilmesini İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin önde gelen psikiyatristlerine göre Facebook, Google ve Twitter gibi teknoloji devleri, sosyal medya platformlarının neden olduğu zararlarla ilgili araştırmaları finanse etmek için bir ciro vergisine çarptırılmalı.

Kraliyet Koleji Psikiyatristleri Cuma günü İngiliz hükümetini, bu tür teknoloji şirketlerini verilerini üniversitelere aktarmaya zorlamaya çağırdı.

Bunun araştırmacıların, çocukların ve gençlerin zararlı çevrimiçi içerikten nasıl etkilendiğini anlamalarına yardımcı olacağını bildirdi. Raporda doktorların ayrıca “dünya çapındaki cirosuyla orantılı olarak teknoloji şirketlerine vergi getirilmesini” önerdikleri görüldü.

Kraliyet Koleji Psikiyatristleri, verginin klinisyenler, öğretmenler, çocuklar ve gençlerle çalışan diğerleri için bağımsız araştırma ve eğitim paketlerini finanse etmek için kullanılacağını savundu.

Kraliyet Koleji Psikiyatristleri Vergi Çağrısı Bu noktada İngiltere’nin hükümet tarafından belirlenen teklifler altında; internet şirketlerini ağır para cezalarıyla tokatlama gücüne sahip olabilecek, kişilerin belirli web sitelerine erişimini engelleyecek, potansiyel olarak üst düzey teknoloji yöneticilerini kişisel olarak ihlallerden sorumlu tutacak bir düzenleyici kurmaya hazırlandığı hatırlatıldı.

Kolej de bu bağımsız bekçi köpeğinin dijital şirketlerin gelirleri üzerinden bir vergi oluşturmakla görevlendirilmesini önerdi. Yeni öneriler bir hayli dikkat çekti çünkü vergi konusu halihazırda epey çetrefilli bir konu olarak ortaya çıkmıştı.

Fransa’nın geçen yıl uygulamaya başladığı teknoloji devlerine yüzde 3 vergi, Trump ve bazı lobiciler tarafından tepkiyle karşılandı. Londra da kendi başına “dijital vergi” getirmeyi hedefliyor. İnternet platformlarının özellikle gençler için ruh sağlığı üzerindeki etkisi konuş, Birleşik Krallık’ta özellikle hassas bir konu.

Zarar içerikli videolar izledikten sonra intihar eden 14 yaşındaki Molly Russell‘ın ölümü sonrasında Facebook’un sahip olduğu Instagram, kendine zarar verme görüntülerini yasakladı.

Russell’ın babası Ian da büyük teknoloji şirketlerini zararlı içerik hakkında daha fazla şey yapmaya zorlamak için Kraliyet Koleji Psikiyatristleri’nin savunmasını destekledi. Raporda Russell, teknolojik ilerlemenin birçok fayda getirmesine rağmen hızlanan gelişmelerin, kaçınılmaz olarak onların ardından gelen zararların büyümesini kolayca gizleyebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu