Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Bilim Danışmanları Kısıtlamaları Kaldırılmanın Erken Olduğunu Savunuyor

Küresel salgının yıkımlarını hafifletmek isteyen ülkeler yeniden açılmaya odaklanırken, İngiliz bilim adamları önlem gevşetmeler için oldukça "erken davranıldığı" konusunda uyardı.
İngiliz Bilim Danışmanları Kısıtlamaları Kaldırılmanın Erken Olduğunu Savunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada 6 milyonu aşan koronavirüs vakasında ülkeler art arda vaka bildirirken adeta birbirleriyle yarışıyor. Çok sayıda insanı canından eden bu kabusa şuana kadar ne yazık ki bir çare bulunamadı. Aylardır uygulanan sıkı karantina kurallarının gevşetiliyor oluşu da ikinci dalga endişelerini yükseltiyor.

Worldometer’ın son verilerine göre, en fazla vaka ve ölümün kaydedildiği ABD’nin hemen ardından gelen Brezilya ve Avrupa ülkeleri hastalıktan korkunç darbeler alıyor. Listenin beşinci sırasında yer alan İngiltere ise 2,7 milyonu aşkın vaka ve 38 binin üzerinde ölüm kaydetti.

Bir süre önce karantina kurallarını kademeli şekilde kaldırmaya odaklanan İngiltere, aynı zamanda kötü gelen ekonomik verilerle boğuşuyor. Örneğin, son olarak 27 yıl içindeki en yüksek bütçe açığı kaydedilmişti.

Salgın henüz bitmemişken, çoğu ülkenin normal hayata kaldığı yerden devam etmesi İngiliz bilim adamlarını korkutucu tahminler yapmaya itti.

Ülkede Pazartesi gününden itibaren 6 kişiden fazla grubunu bir arada bulunmasına izin verilecek ve bununla birlikte ilkokullar yeniden açılacak. Normalleşme sürse de 1,5 metrelik sosyal mesafenin korunması ve maske kullanımının öneminin sürekli vurgulanması konusundaki uyarılar sürekli yineleniyor.

Reuters’in haberine göre; İki İngiliz bilim danışmanı olan Wellcome Trust’ın direktörü ve İngiltere’nin Acil Durumlar Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) üyesi Jeremy Farrar ve meslektaşı John Edmunds İngiltere’de kısmen kaldırılan kilitlenmelerin tehlike yarattığını söyledi.

Yumuşatılan önlemleri siyasi bir karar olarak nitelendirirken, Covid-19’un takip edilemeyecek kadar hızlı yayıldığını özellikle vurguladılar.

Test sayısı, izole olma ve alınacak önlemlerin oldukça önemli olduğunu söyleyen Farrar ve Edmunds ikinci dalga tehlikesi karşısında hazırlıklı olmak gerektiği konusunda uyardı. Salgın dolayısıyla çok fazla insanın hayatını kaybettiğine de ayrıca dikkat çektiler. Hatta Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre İngiltere’nin haftalık ortalama vaka sayısı yaklaşık 54 bin civarında bulunuyor.

Öte yandan İngiliz bilimsel danışma organının bir diğer üyesi ve Yeni ve Gelişen Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (NERVTAG) başkanı ve Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) üyesi Profesör Peter Horby de benzer açıklamalar kaydederek kilitlenmelerin kaldırılmasının erken olduğunu söyledi.

Horby, şu ifadeleri kullandı;

Horby İngiltere Korona Açıklama

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu