Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF: Pandemi Nedeniyle Toplum ve Ekonomi Köklü Değişim İçinde

Coronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini değerlendiren IMF Başkanı, dünyanın büyük bir dönüşüm içinde olduğunu söyleyerek, sürdürülebilirliğe odaklanılması gerektiğini vurguladı.
IMF: Pandemi Nedeniyle Toplum ve Ekonomi Köklü Değişim İçinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Dokuzuncu ayını geride bırakmak üzere olan virüs salgınında vaka sayısı her geçen gün artıyor. John Hopkins Üniversitesi verilerine göre dünya genelinde 28 milyon 174 bin vakaya ulaşıldı. 909 bin insan ise hayatını kaybetti.

Hükümetlerin salgını durdurmak için aldığı önlemler ve yaptığı harcamalar küresel ekonominin Büyük Buhran’dan bu yana en kötü zamanı yaşamasına sebep oldu. Gösterge veriler 2008-2009 küresel finans krizinde bile bu kadar büyük bir gerileme olmadığını ortaya koyuyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, coronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ekonominin büyük bir dönüşüm geçirdiğini söyledi.

Georgieva, Küresel Yönlendirme Grubu (GSG) Küresel Etki Zirvesi’nde koronavirüs pandemisinin ekonomi üzerinde yarattığı etkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Salgının başladığı ilk günden bu yana insanların kendini korumaya aldığını söyleyen IMF Başkanı, bu süreçte toplum kadar ekonominin de köklü bir değişime uğradığını dile getirdi. 2020 yılında ve gelecek yıl atılacak adımların, önümüzdeki süreçte dünyanın ne yönde şekilleneceğini belirleyeceğini aktardı.

Hep birlikte sürdürülebilir, dirençli bir küresel ekonomi sağlayan ve iş açısından zengin bir toparlanma yapabileceğimizin altını çizdi.

Georgieva değerlendirmesinde “Neyse ki bizim için, iş açısından zengin bir iyileşme ve iklim değişikliğiyle mücadele birbirini destekliyor. Çünkü geleceğin birçok işi yeşil ekonomide olacak.” sözlerine yer verdi.

Ekonomilerin toparlanması için daha fazla mali desteğe ihtiyacı olduğunu belirten IMF, son raporunda küresel ekonomiye dair küçülme beklentisini artırmıştı.
IMF Küresel Ekonomi Beklentisi
Kaynak: IMF

Bir önceki dünya ekonomik görünüm raporunda, gayrisafi yurt içi hasılanın %3 oranında küçüleceğini öngören IMF, Haziran yayınında bu beklentiyi daha da genişletti. Kurum dünya ekonomisinin bu yıl %4,9 ile Büyük Buhran’dan bu yana en sert daralmaya tanıklık edeceğini tahmin ediyor.

Başkan Georgieva, daha az zayiat verebilmek için hükümetlerin ve finans sektörünün sürdürülebilirlik temel prensibi ile hareket etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, salgın nedeniyle ülke ekonomisini bir kez daha kapatmayacağını söyledi.

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında birçok konuya ilişkin açıklamada bulunan Trump, aşı çalışmalarının devam ettiğini ve hastalığı her gün daha etkili bir şekilde tedavi ettiklerini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri 6 milyon 400 bin vaka ile salgından en kötü etkilenen ülke konumunda.

Salgının başladığı günden bu yana 10,6 milyon istihdam sağladıklarını açıklayan ABD Başkanı, ülke tarihinin en büyük ekonomik toparlanmasını yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Yaklaşan seçimler öncesinde rakiplerine her fırsatta gönderme yapan Trump, eğer Demokratların Başkan Adayı Joe Biden’ın stratejisini izleselerdi ülke ekonomisini tamamen kapatmaları gerektiğini söyledi.

Çocukların hastalığın komplikasyonlarını gösterme oranının çok düşük olduğunu ve artık okulları açmak istediklerini belirtti. ABD’de şu ana kadar Covid-19 nedeniyle 192 bine yakın insan hayatını kaybetti. Trump, ölümlerin sadece %2’sinin çocuklar olduğunu bu nedenle yüz yüze eğitime geçmek istediklerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu