Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF: İngiltere Ekonomisi Güçlü Ancak Enflasyona Dikkat

IMF, İngiltere ekonomisinin yüksek aşılamalar sayesinde beklenenden hızlı toparlandığını açıkladı. Aynı zamanda enflasyonist baskılara dikkat çekildi!
IMF: İngiltere Ekonomisi Güçlü Ancak Enflasyona Dikkat
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün yayımladığı raporda İngiltere ekonomisinin artan enflasyonist baskılar ortasında toparlandığını belirtti. 2022’de beklenen büyüme yüzde 4,7 olarak verilirken yükselen fiyat baskılarının ortaya çıktığı eklendi.

Rapora göre hızlı aşı kampanyası ve son derece uyumlu politikalar sayesinde, İngiltere’nin ekonomik toparlanması beklenenden daha hızlı ilerledi. Kısa vadeli büyüme görünümü güçlü kalmaya devam etse de enflasyonist baskılara dikkat çekildi.

İngiltere’de enflasyon Ocak’ta yüzde 5,5’le Mart 1992 sonrası en yükseğe çıktı:

İngiltere Enflasyon Ocak
KAYNAK: ONS

Para politikasının istikrarlı bir şekilde sıkılaştırılması gerekeceğini belirten IMF, “uzun bir faiz artırımı döngüsü ve yüksek borçlanma maliyetleri beklentilerine karşı dikkatli iletişim, 2023’te büyümenin önündeki engeli azaltmaya yardımcı olacaktır” dedi.

İyileşmeye rağmen, pandemi ve Brexit’in yapısal zorlukları büyüttüğü ve bazı yapısal zorluklar bırakacağı aktarıldı. Ayrıca iklim açısından, Net Zero Strategy için “ileriye doğru atılmış büyük bir adım” dendi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün Twitter hesabından İngiltere’nin emisyon azaltma planını memnuniyetle karşıladığını duyurdu. AB, Rusya’dan ve fosil yakıtlardan daha fazla enerji bağımsız hale gelmelidir.

Avrupa Birliği’nin Rusya’dan ve fosil yakıtlardan daha fazla enerji bağımsız hale gelmesi gerektiğini savunan Ursula von der Leyen, yeşile geçiş konusunda AB ile İngiltere arasında güçlü bir işbirliği için büyük potansiyel gördüğünü söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu