Yatırım yapmaya başla!

IMF Küresel Büyüme Beklentisini Düşürürken, Türkiye’ninkini Yükseltti

IMF Ekim ayı raporunda 2019 yılı için küresel büyüme tahminini %3’e düşürürken, Türkiye için beklentisini %0,2’ye yükseltti.
IMF Küresel Büyüme Beklentisini Düşürürken, Türkiye’ninkini Yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2019 yılı Güz Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu‘nu yayımladı. ABD ile Çin arasında 18 aydır devam eden ticaret savaşlarının ekonomi üzerinde baskı yarattığını belirterek, küresel büyüme tahminini aşağı yönde revize etti. Kurum %3,5 olan 2020 yılı için küresel büyüme tahminini %3,4’e çekti. Türkiye için beklentisini ise %2,5’ten %3 seviyesine yükseltti.

IMF raporunda 2018 yılında gelişmiş ekonomilerin zayıfladığı ve küresel büyümede keskin bir düşüş olduğu belirtildi.

Küresel BüyümeAralarında Çin, Hindistan, Meksika, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerin bulunduğu gelişmiş ekonomilerde yavaşlama olduğu belirtildi. Söz konusu gelişmelerle birlikte 2019 sonu için büyüme tahmininin %3’e indirildiği açıklandı.

Temmuz ayında yayınlanan raporda küresel büyüme tahmini %3,2 olarak paylaşılmıştı. Kurumun 2020 yılı için öngördüğü büyüme beklentisi %3,5’ten %3,4’e aşağı yönlü revize edildi.

Türkiye için belirlenen 2019 büyüme beklentisi %0,2 oldu.

Türkiye BüyümeKurum bir önceki raporda Türkiye ekonomisinin bu yıl %2,5 oranında daralma göstereceğini belirtmişti. Ancak bugün açıklanan raporda beklentisini zıt yönde değiştirerek %0,2 büyüme sağlanacağı yönünde revize etti.

Türkiye’de kapsamlı politika planına, özel sektörün bilançolarını onarılmasına, kurumların kredibilitelerinin, bağımsızlıklarının yeniden tesis edilmesine ve kamu bilançosunda şeffaflığın artırılmasına ihtiyaç olduğu belirtildi. IMF’nin Türkiye ekonomisi için öngördüğü 2020 yılı büyüme beklentisi %2,5’ten %3’e yükseltildi.

Ortalama tüketici fiyatı beklentisi bu yıl için %17,5’ten %15,7’ye, önümüzdeki yıl için ise %14,1’den %12,6’ya geriledi. IMF cari işlemler dengesi/GSYH beklentisini 2019 yılı için %0,7’den eksi %0,6’ya çekti. 2020 yılı için beklentisini ise eksi %0,4’ten eksi %0,9’a revize etti.

Türkiye için öngörülen işsizlik oranı 2019’da %13,8, gelecek yıl için ise %13,7 olarak açıklandı.

İşsizlikSöz konusu oranlarda bir önceki rapora göre artış olduğu görülürken bu yıl için beklenti %12,7, gelecek yıl için %11,4 olarak belirtilmişti. Bu sabah Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ülke genelindeki işsizlik oranının %13,9 olduğu belirtildi.

Türkiye için yapılan öneriler arasında; büyümeyi destekleyecek yapısal reformlara odaklanılması, daha sürdürülebilir çalışmaların yapılması, orta vadeli mali sağlamlığı artıracak hamlelerin hayata geçirilmesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar para politikası faizlerinin sabit tutulması ve bankalara güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiği sıralandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum