Yatırım yapmaya başla!

Cayenne ve Macan’ı Aklınızdan Çıkartın! İşte Tarihin İlk Porsche SUV Aracı “Jagdwagen”

Cayenne ve Macan’ı Aklınızdan Çıkartın! İşte Tarihin İlk Porsche SUV Aracı “Jagdwagen”

Özellikle son 2 senedir süper spor araba üreticilerinin aslında geçmişte ne kadar farklı çalışmalar yaptığını seyrediyoruz. En hızlı SUV olarak gönüllere taht kuran Lamborghini Urus‘un da İtalyan firmanın ilk 4×4 arazi aracı olmadığını öğrenmiştik. Bazı hikayelerin çabuk sonladığı gerçeği ile Porsche 1955’te askeriyeye daha yatkın olan bir 4×4 model geliştirmiş.

597 Jagdwagen adı verilen araç için Alman hükümetinin bazı istekleri olmuş. Hükümet hızlı, çevik, hafif bir araç yapılmasını istenmiş. Bu aynı Land Cruiser’ın geçmişine gittiğimizde, Japon hükümetinin isteklerine benziyor. En basit ve hızlı şekilde birleştirilen parçalarla proje hayata geçirilmiş ve ordu kullanımına verilmiş. Dünyadaki ilk Porshce SUV hangi özellikleri taşıyormuş hep beraber bakalım. Aşağıda Jagdwagen için hazırlanmış videoyu izlemeden geçmeyin…

İlk Porsche SUV, inanılmaz atletik bir yapıya sahipmiş.

Jagdwagen, istek üzerine oldukça hafif bir karoser altında sunumu yapılmış. 1 tonun aşağı bir ağırlıkla çıkan 4×4, 870 kg olarak ölçülmüş. Ve bu ortam için ne kadar uygun olur bilemiyoruz.

Ayrıca akla neden bu tip haberlerin neden çok sonradan geldiğini de insan merak ediyor.

597 Jagdwagen’i artık Cayenne ve Macan’ların atası kabul edebiliriz. Carscoops’un düşüncesine göre bu Porsche SUV’un kupası VW Kübelwagen’den geliyor. VW’nin 4×4’ünü merak ettiyseniz buradan bakabilirsiniz!

Güç aktarma 356’dan gelen motorlarla sağlandı.

1.600 cc hacimine sahip motor, 50 ps güç üretmiş. 4 silindirli Boxer motor Jagdwagen’i 100 km/h hıza kadar çıkartabilmiş.

Arazi yetenekleri hiç de fena değil.

Arazi dişlileri, 4 ileri şanzımana bağlanmış. Ayarlanabilir bir tahrik sistemine sahip Porsche SUV, %65’e varan dereceli eğimli yollara tırmanabilmiş.

Alman hükümeti bu aracı farklı ülkelere de sunmuş.

Tüm test aşamaları tamamlandıktan sonra Jagdwagen, İngiliz ve Fransız ordularına gösterilmiş. Ne olduysa proje Auto Union’a geçmiş ve Porsche araçla ilgilenmeyi bırakmış.

Kitlesel olarak öyle fazla bir seri üretim olmamış. Toplamda 71 Jagdwagen inşa edilmiş. Modellerin 21’nin kayıp olduğu, 50’sinin halen hayatta olduğu söylendi. Bizlerin şimdi haberi olsa da 2 yıl önce Jagdwagen’lerden birisi 220.573 dolara satılmış. İlk Porsche SUV hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum