Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ani İklim Politikaları Yüksek Emisyonlu Şirketlere %43 Değer Kaybettirebilir

Yapılan bir çalışma, ani iklim politikalarının yüksek emisyonlu şirketlere yüzde 43 değer kaybettirebileceğini gösterdi.
Ani İklim Politikaları Yüksek Emisyonlu Şirketlere %43 Değer Kaybettirebilir
Yorum

Yayınlanan yeni bir rapor, dünya çapındaki hükümetler iklim politikaları uygularken en yüksek karbon emisyona sahip şirketlerin 2025 yılına kadar değerlerinin yüzde 43’ünü kaybedeceğini öne sürdü.

BM destekli Sorumlu Yatırım İlkeleri (PRI), Vivid Economics ve Energy Transition Advisors tarafından yayınlanan rapor, dünyanın en değerli firmalarının önümüzdeki yıllarda çevre politikalarından ne kadar zarar vereceğini tahmin etti.

9 ülkede 2.700’den fazla firma içeren MSCI ACWI endeksindeki şirketlerin, iklim değişikliğine verilen ani ve yıkıcı bir politika yanıtından nasıl etkileneceğini analiz etti.

Rapor, kaçınılmaz bir politika tepkisinin endeksteki şirketlerin değerinden kalıcı olarak 2.3 trilyon dolara kadar rakam sileceğini öngördü.

MSCI ACWI Endeksindeki Şirketler 2.3 Trilyon Silebilir Endeksteki en yüksek emisyonlu 100 şirketin 2025’e kadar piyasa değerinin yüzde 43’ünü kaybedeceği, bunun da 1.4 trilyon dolara tekabül ettiği söylendi. Bununla birlikte en iyi performans gösteren 100 şirketin yüzde 33 değer artışı kaydedebileceği, bunun da 700 milyar dolara eşdeğer olduğu bildirildi. PRI, fosil yakıt şirketlerinin en çok etkileneceğini kaydederken raporun yazarları sektörün, marjlar talep imhası ile sıkılırken değerinin üçte birini kaybedeceğini iddia etti.

En büyük kaybedenlerin kömür şirketleri olacağı, bu şirketlerin yeni iklim politikaları sonucunda değerlerinin %44’ünü ve kârlarının %64’ünü kaybetmelerinin beklendiği aktarıldı.

İklim Politikaları En Büyük Kaybedenler Kömür Şirketleri Olacak Bu arada petrol ve gaz sektöründeki en değerli 10 şirketin, değerlerinin %31 oranında azaldığını görebilecekleri vurgulandı. Petrolün 2027 civarında zirve yapacağını öne süren rapor, emtiadan elde edilen karların yüzde 34 oranında düşeceğini ekledi. Doğal gazın ise 2040 civarında zirve yapması ve gazdan elde edilen kârın %29 oranında düşmesinin beklendiği belirtildi.

CNBC’ye konuşan Goldman Sachs’tan Michele Della Vigna, raporla çelişerek iklim dostu politikaların big oil için büyük bir iş dönüşümünün başlangıcını tetiklediğini savundu.

Torchwood Capital danışmanı Giles Keating ise Della Vigna’nın görüşüne katılmayarak yorumunu mantıksızlık derecesinde iyimser olarak nitelendirdi. “Otomobil endüstrisinde olanlara bakın, bir on yıl boyunca elektrikli arabalar yapıyor gibi davrandılar ve teknolojinin gerçekten işe yaramadığını söylediler ve hepimiz bunun nerede bittiğini biliyoruz; talepte, kârlarda ve hisse fiyatlarında çöküşle. Aslında büyük petrol şirketlerinin de aynı şekilde gittiğini düşünüyorum.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu