Yatırım yapmaya başla!

Toyota’nın Hidrojenli Sedanı Mirai İkinci Neslinde Lexus İzlerinden Gidiyor!

Toyota'nın hidrojen yakıtlı modeli Mirai'nin 2. nesli geldi. Lexus duruş biçimleriyle dolu aracın özellikleri, bakılmaya değer!
Toyota’nın Hidrojenli Sedanı Mirai İkinci Neslinde Lexus İzlerinden Gidiyor!

Geçtiğimiz ay Toyota’nın Mirai modelinin ikinci neslini hazırladığını söylemiştik. Bildiğimiz yakıt türlerinden farklı olan hidrojen, emisyon salınımı konusunda iyi rakamlar vermekte. Hibrit sistemli otomobillerde öncü olduğu gibi hidrojen yakıtlı araçlarda da Toyota ilk sıradaki markadır. Gelen 2. nesil Mirai tasarımı, açıkçası bizi biraz şaşırttı.

Birinci jenerasyonda FCV model, keskin ve dikkat çekici hatlara sahipti. Şu var ki arka tasarım yapısı insanların alışması gereken bir şekildeydi. Mirai, küresel çapta satılan bir otomobil değil. Yakıt türünün yaygın olmamasından gönderim yerleri çok az. Hidrojen otomobilleri daha fazla alana yaymak için çalışmalar yapan Toyota, Mirai’nin yeni neslinde bunu başarmak istiyor. İşte detaylar;

Çıktığında Kuzey Amerika’ya giden Mirai, hidrojen seri üretim ilk otomobil ünvanına sahip.

Yeni jenerasyonda Mirai’nin mimarisi çok konuşulacak. Hidrojen + elektrik yakıt sistemiyle hareket eden aracın karoser şekilleri bu sefer öncesinden daha göze çarpıcı olmuş dememiz mümkün. Toyota, dış tasarımla ile birlikte aracın platformunu da değiştirmiş.

Boyut olarak büyüdü ve de bu görselden belli oluyor. Japon marka, Mirai’nin önden çekiş platformunu yeni yapısında arkadan çekiş platformuna almış. Boyutlarda genişleme söz konusu ve hidrojen araç daha fazla coupe yapısına dönüştürülmüş.

Öne çıkıntılı ve köpek balığını andıran kaputu, yine alt kısımda dereceli inen ızgarayla oldukça sportif duruyor. Tasarımcı neredeyse markanın tüm belirgin hatlara sahip modellerinden izler almış. Farların çift kısımlı stili ile Lexus’a benzetilmiş. Biraz daha fazlasında ise Prius net şekilde karşınızda duruyor.

Başmühendisi Yoshikazu Tanaka, “Ekibim, müşterilerin her zaman sürüş hissiyatı olan, bir gülümseme getiren duygusal ve çekici tasarım besleyen otomobil yapmak istedi. Dinamik ve duyarlı bir sürüş performansına sahip bir araç yapma izlendi.” dedi.

Mirai gerçekten büyük bir otomobil. Gördüğünüz konseptin vücut uzunluğu 4.97 metre, genişliği 1.88 metre, yüksekliği 1.46 metre ve dingil açıklığı 2.91 metre. Yeni Mirai’nin bizdeki hissiyatı; karşımızda Lexus ES Serisi duruyor gibi. 20 inçlik koyu tonlu jantları ve özellikle arka kısmında yapılan çalışmalarda GT, Supra’dan da izler taşıyor.

Yeni Mirai’nin kokpitinde dijital ekranların çokluğu dikkat çekiyor.

Açıkçası ilk serinin biraz karmaşık ve sıkıcı gelen kokpit duruşu atılarak 2. nesline yepyeni bir soluk getirilmiş. Konsolun farklı açısal duruşları benzersiz bir yerleşimlerle ele alınmış. Üst kısımda 12.3 standart ekran yer almakta. Sürücünün yolu ve aracı takip edebileceği 8 inç dijital gösterge paneline yer verilmiş.

Dünyanın ilk kameralı dikiz aynasını taşıyan ES Serisi gibi Mirai’ye de aynı görüş teknolojisi verileceği söylendi. Yeni seride müşterileri çok farklı bir iç dünya bekliyor. Toyota’nın özel araçlarındaki kusursuz bakış açısını yine görmekteyiz.

Mirai, Toyota’nın global platformunda RWD çekiş sistemine geçirilerek, daha eğlenceli bir kullanım sunacak. Dış ve iç değişimin yanı sıra aracın menzilinde %30 artış olacağı, gidiş mesafesinin 630 km civarlarına getirildiği aktarıldı. Mirai, hidrojen sistemiyle kendi elektriğini üretiyor ve doğaya sadece su salıyor. Geleneksel pilli elektrikli araç sistemine göre büyük avantaj sağlıyor. Yakıt ikmalini Amerika veya dünyanın farklı yerlerinde kısıtlı yapabiliyorsunuz.

ABD’nin kuzey bölgelerine araçlarını gönderen Toyota, sanırız Kaliforniya ve Hawaii‘de de yeni Mirai’sini satmaya başlayacak. Sonuç olarak model bu sefer olmuş dedirtti. Sonraki Corolla veya Camry’nin de bu hatlarda olmasını isteten bir duruş biçimine sahip Mirai, verimlilikle birlikte 2. neslinde daha fazla tercih edilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum