Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci Dalgaya Dirençli Olacak Asya’da İlk Yatırım Seçeneği Güney Kore

Credit Suisse’den bir stratejist, Asya’nın Batı’da ikinci dalga karşısında dirençli olacağını söylerken en iyi yatırım seçeneğini Güney Kore olarak değerlendirdi.
İkinci Dalgaya Dirençli Olacak Asya’da İlk Yatırım Seçeneği Güney Kore
Son Güncelleme: 
Yorum

Endişeleri artıran ikinci dalga salgınlar, tüm dünya ekonomileri için toparlanma umutlarını riske atıyor. Hatta ikinci dalganın bariz bir şekilde başlamadığı yerler de bu durumdan etkileniyor.

Asya borsalarını dün yükselen koronavirüs vakalarıyla karışık seyretmesi bunun bir örneği. Fakat Credit Suisse Stratejisti Dan Fineman ise Asya’nın ikinci dalga durumunda dirençli kalacağı yönündeki açıklamalarıyla dikkat çekti.

İsviçreli bankada stratejist konumunda olan Fineman, dünyanın bazı kısımları ikinci bir Covid-19 enfeksiyonları dalgasına hazırlanırken, bölge dirençli kalacağı için Asya üzerindeki ekonomik etkinin muhtemelen sınırlı olacağını dile getirdi.

“Asya’nın Batı’daki gelişmiş pazarlarda ikinci bir dalga karşısında dirençli olacağını düşünüyorum” ifadeleriyle düşüncesini açıkça belirtti.
Salgın En Çok Etkilenen Ülkeler 28 Ekim
Kaynak: Worldometers

Sonuçta ABD, son günlerde koronavirüs vakalarında tekrar bir artış görürken, Avrupa’daki bazı ülkelerinde de aynı şekilde yeniden canlanma yaşadığı biliniyor. Çoğu Avrupa ülkesi bu nedenle kısıtlamalarını artırdı ve artan önlemler son PMI verilerine olumsuz şekilde yansıdı.

Örneğin Capital Economics’in Baş İngiltere Ekonomisti Paul Dales, son PMI verilerinin ve gelişmelerin ardından İngiltere’nin çift dipli bir resesyon riski altında olduğunu söyledi. Benzer olarak Fransa’nın Ekim ayı PMI verilerindeki düşüşün de artan vakalardan kaynaklandığı söylendi.

Fineman, Covid salgını başladığından beri Batı’da tüketim modellerinde meydana gelen değişime bakılması gerektiğini savunarak şöyle konuştu:

“Pandeminin vurduğu birçok ülkede hizmet harcamaları krater oluştursa da tüketim modellerinde hizmetlerden mallara doğru bir kayma gördük ve bu, Asya ihracatının son aylarda iyileşmesini sağladı. Batı’daki tüketim kalıplarındaki bu değişim, hizmetlerden mallara doğru devam ettiği sürece, aslında Batı’da ikinci bir dalgadan Asya’ya verilen zarar oldukça sınırlı olabilir.”

Fineman, salgını yönetim biçimleri için yatırım yapmaya değer bazı ülkeler olduğunu belirterek Güney Kore’nin en iyi seçenek olduğunu dile getirdi .

Güney Kore GSYİH
Kaynak: BOK

Güney Kore dün açıkladığı GSYİH verilerinde resesyondan çıkmakla kalmayıp aynı zamanda üçüncü çeyrekte beklenti üstü büyüdüğünü duyurdu. Fineman; “salgını oldukça iyi idare ettiler ve salgın söz konusu olduğunda pek de yurt içi sorunları yok” dedi ve ülkenin ihracat sektörü görünümünün iyileştiğini sözlerine ekledi.

“Pandemi konusunda nispeten düşük riske sahip” diyerek Avustralya ve Singapur gibi ülkeleri de tavsiye etti. Eğer üçüncü aşama aşı denemeleri hakkında iyi haberler alınırsa Hong Kong ve Tayland gibi pandemiden daha çok etkilenen ekonomilere bakabileceklerini de belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu