Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İhracatta Şubat Rekoru: Dış Ticaret Rakamları Açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Şubat ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yılın Şubat ayına göre artış dikkat çekiyor.
İhracatta Şubat Rekoru: Dış Ticaret Rakamları Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından Şubat ayı dış ticaret rakamlarına dair açıklama yapıldı. Bakan Muş, ihracatın geçtiğimiz yılın şubat ayına göre yüzde 25,4 oranında artışla 20 milyar dolar olduğunu söyledi ve bunun tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamı olduğunun altını çizdi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin en kısa sürede sona ermesini temenni eden Bakan Muş, “Hem Rusya ve hem de Ukrayna Türkiye için önemli ticaret partnerleridir, ticari bağlar her geçen gün kuvvetlenmektedir. Önümüzdeki dönemde de bölgemizde ve dünyada barışa katkı sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Muş, ithalatın 28,1 milyar dolar olduğunu ve dış ticaretin yüzde 36,4 artışla 48,1 milyar dolara yükseldiğini ifade etti. İhracatçı firma sayısının yıllık bazda 5 binden fazla arttığını belirten Muş, gülü bir ihracat performansı ortaya konulduğunu söyledi.

Mal ve hizmet ihracatında yaşanan yüzde 20,7 artış ile beraber net ihracatın büyümeye katkısı 4,8 puan olarak gerçekleşti. Net mal ve hizmet ihracatının yıllık büyümeye katkısı 4,9 puan olurken, yıllık büyümenin yüzde 44,2’si ihracattan geldi.

En Fazla İhracat Almanya’ya Yapıldı

İhracat ve İthalat yapılan ülkeler
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Şubat ayında en fazla ihracat Almanya’ya yapıldı. İhracatta Almanya yüzde 19,5 artışla 1 milyar 785 milyon dolar, ABD yüzde 41,9 artışla 1 milyar 298 milyon dolar ve İngiltere yüzde 14,4 artışla 1 milyar 98 milyon dolar ile öne çıktı.

Şubat ayında en fazla ithalat yapılan ülkeler ise Rusya, Almanya ve Çin oldu. İthalatta en çok paya sahip ilk 10 ülkenin toplam ithalat içerisindeki payı yüzde 51,9 oldu.

Bakan Muş açıklamasının devamında, “Öncü göstergeler ekonomideki ivmenin devam ettiğini göstermektedir. 2022 yılında da hükümetimiz ve iş dünyamız ile elele vererek başarıya ulaşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu