Yatırım yapmaya başla!

İhracat Nisan Ayında 13,5 Milyar Dolar ile Rekor Kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre; ihracat Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15 arttı ve 13 milyar 549 milyon dolar oldu. Detaylar şöyle...
İhracat Nisan Ayında 13,5 Milyar Dolar ile Rekor Kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Nisan ayına ilişkin ihracat rakamlarını açıkladı. İhracat Nisan’da, 2017 yılının aynı ayına göre %15 artışla 13 milyar 549 milyon dolara yükseldi. Yılın ilk dört ayında ihracat %10,4 artışla 54,7 milyar dolar olurken, 12 aylık süreçte %10,7 artışla 161,1 milyar dolara yükseldi. İlk üç ayda olduğu gibi Nisan’da da rekor kırılmış oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yıl sonuna kadar çıtayı daha da yükselteceklerini söyledi.

Son 12 aylık dönemde ihracatta 160 milyar doların üzerini görmenin gururunu yaşadıklarını belirten Büyükekşi, yıl sonuna kadar 170 milyar doları aşmayı hedeflediklerini belirtti. 2016 yılının Kasım ayından bu yana istikrarlı bir artışın olduğunu ve son 7 aydır çift hanede seyrettiklerini ifade etti.

İhracatın miktar bazında %1,2 azalarak 9,5 milyon tona gerilediğini söyleyen TİM Başkanı, parite değişimlerinin Nisan ayında pozitif etki yarattığını, özellikle de Euro/Dolar paritesinin geçen seneye göre yüksek olmasının payı olduğunu dile getirdi.

İthalatın daha fazla arttığı yönündeki eleştirilerin, başarıyı gölgelememesi gerektiği belirtildi.

2018’in rekorlar yılı olarak ilan edildiğini söyleyen Büyükekşi, Mart ayında ilk kez 15 milyar dolar barajını aştıklarını, bazen ithalatın ihracatı geçtiği eleştirisinin geldiğini fakat bu durumun söz konusu başarıyı gölgelememesi gerektiğini belirtti.

En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında zirvede %62,2 ile Rusya yer alırken, Nisan ayında Avrupa Birliği ülkelerinin ihracattaki payı %51,6 oldu. AB’ye yapılan ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre %24, Afrika’ya %24,7, Bağımsız Devletler Topluluğu’na %13,6 oranında artış gösterirken; Ortadoğu’ya yapılan ihracatta %11,5, Kuzey Amerika ülkelerine %6,2 düşüş yaşandı.

Nisan ayında 2,9 milyar dolar ile en fazla ihracat yapılan sektör otomotiv oldu.

Söz konusu oran bir önceki yılın Nisan ayına göre %26,6 artış gösterdi. Bunu 1,5 milyar dolar ile hazırgiyim, 1,3 milyar dolar ile kimyevi maddeler takip etti. İhracatta en fazla artış olan sektör %38,3 ile savunma ve havacılık sanayi olurken bunu, %31,2 ile su ürünleri ve hayvansal mamuller, %27,7 ile demir ve metaller izledi. İller bazında baktığımızda, Nisan ayında en yüksek ihracat artışının gerçekleştiği il Manisa oldu. 51 ilin ihracatında artış olurken, 30’unde gerileme meydana geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum