Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İhracat Birim Değer Endeksi Kasım’da Yıllık Bazda %9,7 Arttı

Ekim ayında yüzde 12 artan ihracat birim değer endeksi, 2021’in Kasım ayında yüzde 9,7 oranında artış kaydetti. Detaylar haberimizde;
İhracat Birim Değer Endeksi Kasım’da Yıllık Bazda %9,7 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2021 dönemine ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. Rapora göre ihracat birim değer endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 arttı.

Ekim 2021 döneminde ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 12 artmıştı. İthalat birim değer endeksinde yıllık yüzde 39 artış kaydedilmişti.

İhracat birim değer endeksi Kasım’da yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,5 arttı.
Dış Ticaret Haddi Kasım 2021
KAYNAK: TÜİK

Ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 20,1, yakıtlarda yüzde 83,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,3 oranında arttı. İhracat miktar endeksi Kasım’da yıllık bazda yüzde 21,8 arttı.

Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 20,4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,0, yakıtlarda yüzde 34,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 17,3 arttı.

İthalat birim değer endeksi Kasım ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,3 arttı. Endeks aynı bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 19,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 46,9, yakıtlarda yüzde 137,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 15,6 arttı.

İthalat miktar endeksi Kasım’da yıllık yüzde 1,5 azaldı. Endeks yıllık bazda içecek ve tütünde yüzde 14,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,9, yakıtlarda yüzde 9,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,1 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu