Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ifo Almanya’nın Yıl Sonu Ekonomik Büyüme Tahminini %0,5’e Düşürdü

Ifo, sanayi sektöründeki zayıflığın ve artan küresel belirsizliğin etkisiyle, Almanya için 2019 ve 2020 büyüme tahminlerini aşağı yönde revize etti.
Ifo Almanya’nın Yıl Sonu Ekonomik Büyüme Tahminini %0,5’e Düşürdü
Yorum

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya’nın ekonomik büyüme tahminlerini hem bu yıl hem de gelecek yıl için düşürdü. Almanya’nın önemli ekonomi kuruluşlarından biri olan Ifo, ülkenin 2019 yılı sonu için %0,6 olan büyüme tahminini %0,5’e indirdi. Kuruluş analistleri %1,7 olan 2020 yılı tahminlerini ise %1,2’ye aşağı yönde revize etti.

Münih merkezli ekonomik düşünce kuruluşu olan Ifo, sanayi sektöründeki zayıflamanın etkisiyle Almanya için gayrisafi yurt içi hasıla büyüme tahminlerini düşürdü.

Almanya GSYHİBu yıl için öngörülen tahmin %0,5 olarak açıklandı. Daha önceki raporda %0,6 olarak kaydedilen tahminin düşürülmesinde artan küresel belirsizlik ve ekonomideki zayıflığın iş gücü piyasalarını etkilemesinin de payı olduğu aktarıldı. Yapılan açıklamada daha önce %4,9 olan işsizlik oranı tahmini %5’e yükseltildi. 45 milyon 274 bin olarak öngörülen istihdam tahmini ise 45 milyon 237 bine çekildi.

Bu yıl kamu sektörünün 45,8 milyar Euro bütçe fazlası vereceği tahmin edildi.

Almanya Bütçe Fazlası2020 yılında ise bu rakamın 23,1 milyar Euro’ya, 2021 yılında ise 18,6 milyar Euro’ya gerileceği öngörüldü. Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershaeuser, sanayi sektöründeki zayıflığın tıpkı bir petrol sızıntısı gibi diğer sektörlere yayıldığını ve son verilerin teknik olarak resesyonu gösterdiğini yorumladı.

Almanya ekonomisinin resesyon riski altında olduğunu dile getiren Wollmershaeuser, “Bu ekonomik gerileme, onlarca yıldır büyüyen küresel ekonomik düzeni sorgulayan bir dizi siyasi olay tarafından tetiklendi.” ifadesine yer verdi.

2019 ikinci çeyreğinde %0,1 oranında daralma gösteren Almanya ekonomisinin, üçüncü çeyrekte de aynı oranda küçüleceği tahmin ediliyor.

Almanya EkonomisiAlmanya Federal İstatistik Ofisi, Ağustos ayında tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda %1,4 oranında yükseldiğini açıkladı. Söz konusu oran Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesi için öngördüğü %2 hedefini karşılamadı. Ülke ekonomisi geçtiğimiz yıl %1,4 oranında büyüme sağlarken; Brexit meselesi, ticaret savaşları ve küresel ekonomideki zayıflığın ihracatı etkilemesi ile 2019 sonunda %0,5 oranında büyüyeceği düşünülüyor.

Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Kukies geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada resesyon endişelere rağmen ülkenin harcamaları artırmayacağını söyledi. Bakan Yardımcısı, ülke ekonomisinin sağlığı açısından alınan mali önlemlerin iç talep üzerinde olumlu karşılığının alındığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu