Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ICRC Başkanı ile Görüşen Lavrov İnsani Yardımda Batı’yı Suçladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer ile bir araya geldi. Görüşmeden öne çıkan başlıklar aşağıda;
ICRC Başkanı ile Görüşen Lavrov İnsani Yardımda Batı’yı Suçladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Maurer, dün yaptığı açıklamada Moskova’ya gittiği duyurmuş, burada acil insani sorunları ve Ukrayna’daki ve diğer bağlamlardaki çatışmalardan etkilenen insanların acılarının hafifletilmesini gündeme getireceğini söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün Sergey Lavrov ile Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Maurer’in Moskova’da ikili görüşmelerin yapıldığını duyurdu. Görüşmenin ardından Lavrov ile ICRC Başkanı Peter Maurer ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Lavrov ve Maurer’in Ukrayna, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti sakinlerine insani yardım sağlanmasının yanı sıra yeşil koridorların organizasyonu ve sorunsuz işleyişini tartışmaları bekleniyordu.

Ortak basın toplantısında iki tarafın öne çıkan açıklamaları şöyle…

Lavrov: Batı, Ukrayna’nın İnsani Sorunlarını BM İçinde Siyasallaştırmaya Çalışıyor

Ukrayna’nın doğusundaki insani durumun son yıllarda bozulduğunu belirten Lavrov, Batı’nın söz konusu sorunları görmezden geldiğini söyledi. Batı’nın, tüm gücüyle BM’de insani yardım konularını mümkün oldukça siyasallaştırmaya çalıştıklarının üzerini çizdi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunduğu Ukrayna’ya “insani yardım” tasarısının kabul edilmemesini kanıt olarak gösterdi. BM Güvenlik Konseyi Çarşamba günü, Belarus, Kuzey Kore ve Suriye’nin ortak sponsorluğunda Ukrayna’daki insani duruma ilişkin bir Rus karar taslağını onaylamadı.

Rusya ve Çin belge lehinde oy kullanırken, BM Güvenlik Konseyi’nin diğer 13 üyesi (Fransa, İngiltere, ABD, Hindistan, İrlanda, Kenya, Meksika, Norveç, Arnavutluk, Brezilya, Gabon, Gana ve BAE) oylamada çekimser kaldı.

Lavrov, Batı’yı suçlarken; “Ukrayna’da biriken sorunları çözmekle, sivillerin tahliyesini ve insani yardımın ulaştırılmasını engelleyen yapay engellerin kaldırılmasıyla ilgileniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maurer Rusya ile Savaş Esirlerini Görüşecek

Mauer, Moskova’daki açıklamasında savaş esirlerini Rusya Savunma Bakanlığı ile görüşmeyi planladığını söyledi.

Ayrıca hafta Ukrayna’ya ziyaretlerde bulunduğuna dikkati çekerek “Ukrayna vatandaşlarına insani yardım yapmaya hazırız” diye konuştu.

Rusya Silahlı Kuvvetlerinin kontrolündeki Ukrayna’nın Donbas bölgesine insani yardımla ilgili çalışmaların iyileştirilmesi gerektiğini aktardı. Rusya’nın Rostov bölgesinde Kızılhaç ofisinin açılması için başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Rusya ve ICRC, Ukrayna krizinin ortasında ekip çalışmasına devam etme konusunda anlaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu