Yatırım yapmaya başla!

Hyundai’nin “Elevate Yürüyen Arabası” Hayat Kurtarmaya Tasarlandı!Videoyu izledikten sonra bazılarımız “vay be o günleri gördük mü şimdi” gibi tepkile vermiş olabilir. Şaşkınlığı daha fazla yaşamışsanız da haksız sayılmazsınız. Çağımız artık otonom araç sistemleri üzerinine kurulu. Sadece 10 sene önce imkansız dediğimiz şeyler teker teker gerçekleşiyor. Toyota gibi P4 sistemle 4. seviye özerk sürüş sisteme hazırlanan şirketler, sürücüsüz kullanım şartlarını oluşturmaya çalışıyorlar.

Hyundai, geçtiğimiz günlerde birkaç kare fotoğrafla gösterdiği “Walking Car” ı bir video ile desteklenmiş. Genel tanımı olarak araç, Ultimate Mobilite Vehicle (UMV) olarak geçmektedir. Elevate’nin aslında amacını ve yapacaklarını anlatmasakta her şey çok net anlaşılabiliyor.

Yıllar içerisinde dünyamızda yaşanan depremler, hortumlar, yangınlar vb. felaketler her daim hayatımızın içerisinde olmuştur. İnsanlar en çok kendilerine ulaşılamadıklarında ölmüştür. Koreli şirket bu gibi durumlarda full otonom olarak görev yapabilen yürüyen robot arabasını direkt olarak felaket bölgesine göndermek üzere tasarlamış.

Profesyonel kurtarma ekiplerine göre felaketlerde ilk 72 saatin çok önemli olduğunu söylerler. Elevate’nin mekanizması karşısına çıkabilecek tüm engelleri aşmak üzerine şekillendirilmiş. Günümüzde kullanılan kurtarma araçları içerisinde en yeteneklisi sanırız paletli arazi taşıtlarıdır. Elevate ile karşılaştırırsak gerçekten işe yarama oranları inanılmaz düşük kalır!

Deprem ve Tsunami gibi insanların son durumda çok etkilendiği felaketlerde yürüyerek ulaşmak zorunda olunan yerlere bu Hyundai aracı öncü olarak gidecek. Çamurlu ormanlardan geçebilir, zemin etütü yaparak enkazların üzerinde gidebilir hatta belli metraja kadar su içinde bile hareket edecek şekilde sistemi kurulacağı söylendi.

Elevate, sürücülü şekilde ilerleyebildiği gibi kendi kendine gitme yetenekleri de kazandırılacak. 1.52 m yüksekliğindeki duvara tırmana bilen Hyundai aracı, gelecekte kurtarma ekiplerinin baş elemanı olacak gibi duruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum