Yatırım yapmaya başla!

Hyundai T-GDi’ye Eklediği “CVVD” Teknolojisini Yeni Sonata’da Deneyecek!

Hyundai, ilk olarak Sonata'da kullanacağını söylediği CVVD teknolojili T-GDi motoru hakkında bilgiler verdi!
Hyundai T-GDi’ye Eklediği “CVVD” Teknolojisini Yeni Sonata’da Deneyecek!

Hyundai, atmosferik motorların halen daha bitmediği bir süreçte, daha iyi verimlilik adına ünitelerine geliştirdiği CVVD teknolojisini ekliyor. Biliyoruz ki belirli zamana kadar turbolar hayatımızda yoktu. Atmosferik basınçlarla hareket eden otomobillerimiz, çok yüksek hacimde olmadığı sürece standart bir gidiş sağlıyordu.

Çok büyük hacim ve silindirlerle bir aracı beslemenin yolu, artı emisyon durumlarıyla birlikte turbo destekleriyle değiştirildi. Hacimler düştü ve hız verimliliği arttı. Hyundai de T-GDi üzerinden başladığı geliştirme hareketlerinde, kullandığı yeni bir yöntemle gücün ve performansın daha iyi değerlere ulaştırılmasını sağlamış.

Hyundai, elektrik destekli motorlarla sağlanan düşük emisyonları, normal bir içten yanmalı da hallediyor.

Turbo, fazla güç ve motorların hacimlerinin düşürülmesi için yapıldığını biliyoruz. Akabinde buna ek olarak hibrit motorlar, atmosferik tabanlı ünitelerle ortak çalışarak, yakıt verimliliğini son derece düşürdüler.

Koreli şirketin CVVD mantığı Continuously Variable Valve Duration yani Sürekli Değişken Valf Süresi ile atmosferiği faklı bir prensipte çalıştırdı. Yeni teknoloji; araç sabit bir hızda giderken ve çok az güç gerektirdiğinde CVVD, giriş vanasını sıkıştırmanın ortasından sonuna kadar açarak oluşan aşırı sıkıştırma direncini azaltıyor.

Hızlanma ve fazla güce ihtiyaç duyulduğunda emme valfi sıkıştırma darbesinin tam tersi şekilde kapanarak, kullanılan hava miktarını maksimuma çıkartıp,  tork artışı sağlanıyor.

Sonata’ya gelen 1.6L T-GDi CVVD‘nin teknik bilgilerinde güç 180 ps ve tork 195 nm olarak verilmiş. Aktarım organına eklenen yeni özellikle beraberinde; Düşük Basınçlı Egzoz Gazı Devridaimi ve motorun en hızlı şekilde optimum sıcaklığına çekmek için Entegre Termal Yönetim Sistemi‘nin eklendiği söylendi. Sonucunda ise %4 yüksek performans, %5 daha iyi yakıt tüketimi ve %12 de düşük emisyon elde ediliyor.

Albert Biermann, “CVVD teknolojisinin gelişimi, Hyundai Motor Group’un güç aktarma teknolojimizi nasıl güçlendirdiğine iyi bir örnektir.” diyor. Hyundai Motor Group başkanı ve araştırma ve geliştirme bölüm başkanı Albert Biermann’ın sözlerinin devamında, “Paradigma değişimleri ortaya koymak ve iş modelimizin sürdürülebilirliğini sağlamak için inovasyon çabalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuşarak, motor teknolojilerini verimlilik açısından sürekli gelişim halinde tutulacağını bizlere aktarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum