Yatırım yapmaya başla!

Hyundai’den Otomobil Teknolojilerine 35 Milyar Dolarlık Yatırım Geliyor!

Hyundai ve Kia, 2030 yılına çizgi çekerek, o zamana kadar otonom ve elektrikli araçlarda en iyisi olmaya çalışacak.
Hyundai’den Otomobil Teknolojilerine 35 Milyar Dolarlık Yatırım Geliyor!

Hyundai, 2025 yılından itibaren bütçesinden 35 milyar doları otomobil teknolojileri için ayırdı. Dünyamızda otomobilde “güç” kavramı artık değişiyor. Önüne geçmesi zor olan şirketler geri ivmelerle ilerlerken, sonradan gelenlerin önüne geçilemez oldu. Bunlardan birisi de, birkaç modelle ilerlerken, bir anda pazarların her birine araçlarını göndermeye başlayan Hyundai & Kia!

Hyundai & Kia’nın yeni yatırımları otonom ve elektrikli otomobillere yönelik olacak. Güney Kore hükümetinin de bunu desteklediği aktarıldı. Şirketler adına sizlere birçok araç teknolojisinden söz etmiştik. İnsan sağlığı üzerinde çeşitli Ar-Ge’ler yapılarak en son, sürücü koltuğunun içte kalan kısmına “merkez hava yastığı” koyulacağını söylemişlerdi. Haberin detayları aşağıda;

Koreli firmalar farklı alanlar için çok özel paralar ayırdılar.

İnanılmaz büyümesini araç teknolojileriyle katlamak isteyen şirketler, özerk araçların yollarda en sağlıklı kullanımları için çalışacaklar. Nasıl ki 2030 elektrikli arabalar yönünden firmaların hedef gösterilen yılı, özerk araçlar için de aynısı geçerli.

Otonomda atılan adımlar büyük ve hızla ilerliyor. Ana firma Hyundai’de bunu farklı yazılım ve teknoloji firmalarına yatırım yaparak, 2030 yılında araç gamının en az yarısına bunu entegre etmek istiyor. Kendi kendine sürüş araçlarının çok yeni bir pazar ve farklı iş alanlarına olanacak sağlayacağı açıklandı.

Öyle ki ülkeler kendi markalarına da desteklerini bırakmıyorlar. Güney Kore, Hyundai & Kia’nın yapacakları özerk araçlar için 1.4 milyar dolar harcayacağı söylendi. Ve Hyundai’den 2024 filo müşterileri ve 2027’de genel olarak ülke halkı için 4. seviye özerk sürüşlü otomobiller çıkarmasını istemiş.

Hyundai’nin son yatırımı dün gerçekleşti ve bu bir teknoloji şirketiydi.

Araç üreticileri kendi içlerinde teknolojilerine Ar-Ge merkezleri kuruyorlar ancak ilerleme de vakit kayıpları olabiliyor. O yüzden yazılım ve farklı firmaların hazırladığı üstün teknolojik yazılımları kendisinde kullanmak için pahalı yatırımlar yapıyorlar. Ve kendi adlarına geliştirmiş oluyorlar.

Hyundai’nin bu konuşmalar yapılırken ABD’li özerk sürüş şirketi Aptiv’e 1.6 milyar dolar yatırım yapacağını bildirdi. Koreliler hedeflerine en çabuk ulaşmanın yollarını biliyorlar ve eminiz ki bunu da gerçekleştirecekler. Yapılan ilk özerk sürüş yatırım şirketlerinden birisi de Metawave’ydi.

Samsung Securities analisti Esther Yim, “Hyundai, başka birinden teknoloji satın almak zorunda çünkü yazılım teknolojisine sahip değil. Çok fazla parası olsa da, kazancı kötüleşirse bu finansal bir yük haline gelebilir.” dedi.

Markanın diğer büyük adımı ise araçların farklı yakıt türlerine yatırım yapmak. Yakın zamanda, Toyota’nın da aktif olduğu FCV hidrojen yakıtlı araçlar için bütçe ayıran Koreliler, 5.9 milyar doları da bu bölümüne aktaracak. Sonuç olarak Hyundai ve Kia gelecekte insanların kendilerini tercih ettirecek araç özellikleriyle, dünya lideri olma yolunda ilerleyecek.

Elbette para gücü fazla ancak Esther Yim’in de dediği gibi yatırımlar yapmadığı sürece bir ilerleme olamaz. Şimdiden Toyota gibi devlere yetişen Güney Koreli markaların ileri de nasıl bir pazar hakimiyetiyle yol alacaklarını merak ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum