Yatırım yapmaya başla!

Geleceğin En Özel Kamyon Tasarımı:”Hyundai HDC-6″

Hyundai, Kuzey Amerika Ticari Araç Showu'na HDC-6 hidrojen yakıt destekli aracını getiriyor.
Geleceğin En Özel Kamyon Tasarımı:”Hyundai HDC-6″

Hyundai, bu ayın başlarında özel bir ticari araç tasarımını göstermişti. Koreli yine sıra dışı bir yapı ile gelerek, dünyada bazı şekilleri nasıl değiştirdiğini gösterdi. Bu tip özel yakıtlı araçların startını Tesla, Semi Truck ile vererek etrafında yaygın bir hal almaya başladı. Hyundai geçtiğimiz sene full elektrikli kamyon tanıtımını bu sene için sözünü vermişti.

Kuzey Amerika Ticari Araç Show‘a giden HDC-6, pazarın ihtiyacı olan ileri seviye teknolojilerle dolu şekilde halka gösterildi. Hyundai’nin her alandaki fırsat araştırması neticesinde gerek normal taşıtlar gerekse de böyle kamyon ile istediği hedeflere ulaşabileceğini gösteriyor. Detaylar aşağıda…

HDC-6’nın grafikleri altında yatan teknoloji sonraki yaşamlardaki olacakları anlatıyor.

Hyundai HDC-6 Kamyon Romork TasarımıBir süre sonra böyle ticari araçların normalleşeceğini düşünüyor olsak da henüz alışmış değiliz. Muhteşem yansımaların bir örneği olan HDC-6 kabin dışı, kurşun geçirmez gibi duran camla ile kaplanmış.

Robot tasarımın yatay yerleştirilmiş krom çubukların arasına yerleştirilen ultra slim aydınlatmalar HDC-6’da düşünülmüş. Şekil itibariyle ve arka kısma kadar uzayan kabini, sürtünme gibi hava olaylarında etkili olması için yapılmış. Kimse bir şey demese bile içerisinde çok farklı bir dünyanın olduğunu anlamak zor değil.

Hidrojen yakıtlı benzersiz duruşunun içerisinde üstü düzey teknoloji yatıyor.

Hyundai HDC-6 Kamyon Romork KokpitiGünümüz model kokpitleri tamamen dijitalleşme yoluna girerek, gösterge paneli ve bilgi ekranlarını birleşip, içerideki kontrollü kısımlar parmak uçlarına bırakıldı. Keza Hyundai de bunu yapmakta ve bunun da ötesini HDC-6 ile göstermekte.

Devasa ön cam haznenin arkasında görüldüğü gibi sürücü ve yolcu arasında giden bir bitişik ekran görmekteyiz. Minimalist yapıda, dönebilen koltuklar ve rahatça dolaşabileceğiniz bolca alana yer verilmiş. Normal sürüş kısmının arkasına uzanan camlı bölgede ihtiyaç duyulan yatak, dolap gibi konfor detaylarına yer verilmiş.

Hyundai’nin ticari araç fuarında tek vurgu yapacağı kısım kabini değil!

HDC-6’nın birleştirildiği çok özel bir römork tasarlanmış. Nitro ThermoTech römork, Air Liquide ile birlikte geliştirilmiş ve kriyojenik azot soğutma sistemine sahip.

En sessiz şekilde ve olağan soğutma sistemlerinden hızlı soğuttuğu söylenen ThermoTech aynı zamanda çevre dostu olduğunu fiber takviyeli polimer kaplamasından gösteriyor. İçerisinde yapısal sandviç köpük panelleri yer alıyor. Ağırlık iyi seviyede azaltılmasına karşı Hyundai duvar kuvvetinin en iyisi olduğunu söylüyor.

Koreli şirket hidrojenle çalışan çevre dostu aracının performans özelliklerinden söz etmedi. Ancak şirket, yüksek sürüş menzili, yük taşıma kapasitesi, az yakıt ikmali ve sonucunda düşük maliyetlerin bu aracın içerisinde toplandığını aktardı.

Art Deco tasarımla gelen HDC-6’nın yakıtındaki tasarrufun bağlı olduğu kısmın şeklinden ve malzeme yerleşiminden olduğunu söylemiştik.

HDC-6, Ford’un F-Vision kamyonu da yakın şekillere sahip ve belki 15 sene sonrasında bu tip taşıyıcıları yollarda göreceğiz.

Elektrik ve hidrojen yakıtının dahil edileceği kesin olan ticari kamyonlar Tesla’dan türeyen EV alt yapısı gibi tüm şirketler arasında paylaşılacak. Geleceğin ticari araç tasarımlarının bu şekilde olmasını nasıl buluyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum