Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Mobis Geleceğin Araç Kokpitini Gösterdi!

Hyundai'nin mobilite ve teknoloji geliştirme birimi gelecekteki seviye 5 otonoma sahip araçların kokpitinin nasıl olacağını bizlere gösterdi.
Hyundai Mobis Geleceğin Araç Kokpitini Gösterdi!

Artık tüm otomobil şirketleri arasında yaygınlaşam bir teknoloji olan otonomun, Hyundai Mobile & System tarafından farklı bir açıyla bakılmış. Toyota Prius’la yapılan 5.000 km özerk sürüşün ardından yazılımsal anlamda hangi seviyede olduğumuz da gösterilmişti. Koreli şirket ise seviye 4 ve seviye 5 özelliğine sahip araçlarda kokpitin nasıl olacağını bizlere gösterdi.

Bundan 20 yıl öncesinde “gelecekte otomobiller elektrikli olacak ve kendine kendine gidebilecek” dendiğinde garipsemiştik. Koreli şirketin otomobillerinin kabin hayalinde ön camın neye çevrildiğine dikkat çekilmiş.

Cam konsepti gelecek ay CES teknoloji fuarında gösterilecek.

Hyundai’nin dikkat çektiği konu en başta araçların ilerleyen senelerde hangi seviyeye geleceği ve ne gibi hizmetlerde bulanacağı. Günümüz araçlarının bir çoğu dokunmatik ekranla gelip, bir kısmı da ekstra TV modüllü barındırmakta. Ancak trafiği tehlikeye sokmamak adına belirli bir hıza kadar ekrandan televizyon özelliği kullanılabiliyor.

Koreli şirket şu anda seviye 2 olarak adlandırılan otonom sürüş tekniğinde, seviye 4 ve seviye 5’e ulaştığında araç içerisinde insanlara vakit geçirebilecekleri bir ortam sunmak istiyor. Bunu da araç cephelerinde kullanılan camları bir görüntü aktarım elemanı olarak düşünmüş.

Yüksek teknolojili ön cam, manuel sürüş modunda şeffaf, araç otonom moddayken de film ve eğlenceli videoların gösterileceği ekrana dönüşmekte. Ekranın bölümlere ayrılarak, araç ve yol hakkında bilgiler de alınabilecek. Aracınızda yol ile ilgili bir müdahaleye ihtiyaç duyamayacağınızdan dolayı, uyuma moduna alarak camları karartabilme şansı tanınacak.

Kabin içerisinde kontrol BMW’de olduğu gibi jest mimik hareketleriyle sağlanacak.

Kişiler fiziksel bir tuşa ihtiyaç duyamayacak. Kokpit içerisinde sizi sürekli izleyen bir sistem sayesinde el hareketleriyle dilediğiniz fonksiyonu aktif ederek yönlendirmesini yapabileceksiniz.

Asıl ilginç olan ise Hyundai’nin bu bilimsel çalışmasında konseptin insanların ruh haline göre şekil alabileceği. Birçok kameranın kurulu olacağı iç mekanda, yapay zeka sizin ruh halinizi yüz hatlarınızdan anlayarak ortamı ona göre ayarlayacak.

Şirket, alınan bu duygu verisini diğer sürücülerle paylaşarak, engelli veya şüphe uyandıran sürücüler olarak aktarılıp, olası kazaların önlenebileceği aktarıldı.

Akıl dışı duran bu cam/kokpit teknolojisinin aslında gerçekleşmesi o kadar da uzak değil. Bizim tahminlerimize göre böyle bir yapının çıkış tarihi 2030 olabilir! Hyundai Mobis’in sizce de düşünce tarzı mükemmel değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum