Yatırım yapmaya başla!

Hükümet Volkswagen Açıklaması Yaptı

Hükümet Volkswagen Açıklaması Yaptı

Avrupa‘nın en büyük otomotiv firması Volkswagen, şu sıralar zor günler geçiriyor. Çevre Bakanlığı, emisyon testlerinde usulsüzlük çıkan firmayı izleyeme aldı. Öte yandan dün şirket tarafından yapılan açıklamada, testlerde hile yapan yazılım içeren 11 milyon aracın geri çağırılarak onarılacağı bildirildi.

Emisyon skandalı, şirketin 78 yıllık tarihi boyunca geçirdiği en ciddi kriz olarak değerlendiriliyor. Bu kriz şirketin piyasa değerinin üçte birini kaybetmesine neden oldu. Aynı şekilde küresel otomobil sektöründe de etkisi büyük olan olayın, Alman ekonomisine de zarar vereceği tahmin ediliyor.

Çevre Bakanlığı yetkilisinin Reuters’a yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi; “Volkswagen olayı yeni bir süreçtir. Egzoz ölçümleri bizde genelde araç muayene istasyonlarında yapılıyor. Yaptığımız ölçümlerde diğer araçlar gibi VW marka araçlar da sınır değerlerini sağlıyor. Gelen haberlere göre Amerika’daki kurum hem seyir halinde hem de rölantide emisyon ölçümü yapmış. Bu ölçümlerde ikisi arasında kırk kat fazla değer ortaya çıkmış. Bu ölçüm bizlere ve dünyaya, egzoz ölçümlerinin araç hareket halindeyken yapılması gerektiğini gösteriyor. Biz de süreci izlemeye aldık. Eğer hareket halindeki değerlerle sabit değerler arasında böyle farklılıklar varsa, biz dahil bütün ülkeler egzoz ölçümünde yeni konsepte geçmek zorundayız,” dedi.

Emisyon testlerinde usulsüzlük olduğu haberinin çıkmasının ardından birçok ülke kendi incelemesini başlattı. İlk etapta ABD Çevre Ajansı‘nın VW ile ilgili raporunu temin etmek istediklerini belirten bakanlık yetkilisi, daha sonra gümrük bakanlığına yazı yazarak, Türkiye’ye ne kadar VW marka araç girip çıktığını tespit etmek istediklerini söyledi. Bu araçlardan kaç tanesinin egzoz ile ilgili taahhüt verdiğini de belirledikten sonra, yasal süreci başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK, tüm egzoz ölçümlerinin üçte ikisinin bizzat otomotiv yetkili servisleri tarafından yapıldığını ve bu konuda farklı bir imtiyaza sahip olmadıklarını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Allah aşkına Batı kendi kendini yiyip bitirir mi diye bir soru geldi mi hiç aklınıza?
    Volkswagen batağı aslında Katar’a atılan bir çelmeydi. Volkswagen’deki en büyük yatırımcılardan biri Katar’dır. Katar Volkswagen üzerinden öyle bir tehdit yedi ki sadece 2 hafta içerisinde Katar’a ait Volkswagen’deki hisseler 5 milyar dolar kaybetti ve kaybetmeye de devam edecek. Peki, birileri 5 milyar dolar kaybederken, birilerinin de kazanması lazım değil mi? Kazananları söylememe gerek var mı?

    Çok şeyler dönüyor. Allah rızası için yalvarıyorum size. Volkswagen battı diye sevinenler var, onlara da gülüyorum. Almanya’nın kim olduğunu bilmeyenlerin yaptığı bir yorumdur bu. Almanya dünyada kurulu bu sistemin ana taşıyıcılarından. Bu sistem kendi ayağına sıkar mı sanıyorsunuz? Bu projede yine en büyük kaybı Ortadoğu’da ABD ve İngiltere önderliğindeki Batı hegemonyasına kafa tutan Erdoğan’a destek veren Suudi ve Katar yedi. Olay sadece Volkswagen değil çünkü yine Arapların sermayelerinin olduğu Audi, Porsche, Skoda gibi birçok marka ve model.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum