Paylaşım

Hükümet Volkswagen Açıklaması Yaptı


 

ABD'deki emisyon testlerinde usulsüzlük skandalıyla gündeme gelen Volkswagen için hükümetten açıklama geldi. Detaylar şöyle...

Avrupa‘nın en büyük otomotiv firması Volkswagen, şu sıralar zor günler geçiriyor. Çevre Bakanlığı, emisyon testlerinde usulsüzlük çıkan firmayı izleyeme aldı. Öte yandan dün şirket tarafından yapılan açıklamada, testlerde hile yapan yazılım içeren 11 milyon aracın geri çağırılarak onarılacağı bildirildi.

Emisyon skandalı, şirketin 78 yıllık tarihi boyunca geçirdiği en ciddi kriz olarak değerlendiriliyor. Bu kriz şirketin piyasa değerinin üçte birini kaybetmesine neden oldu. Aynı şekilde küresel otomobil sektöründe de etkisi büyük olan olayın, Alman ekonomisine de zarar vereceği tahmin ediliyor.

Çevre Bakanlığı yetkilisinin Reuters’a yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi; “Volkswagen olayı yeni bir süreçtir. Egzoz ölçümleri bizde genelde araç muayene istasyonlarında yapılıyor. Yaptığımız ölçümlerde diğer araçlar gibi VW marka araçlar da sınır değerlerini sağlıyor. Gelen haberlere göre Amerika’daki kurum hem seyir halinde hem de rölantide emisyon ölçümü yapmış. Bu ölçümlerde ikisi arasında kırk kat fazla değer ortaya çıkmış. Bu ölçüm bizlere ve dünyaya, egzoz ölçümlerinin araç hareket halindeyken yapılması gerektiğini gösteriyor. Biz de süreci izlemeye aldık. Eğer hareket halindeki değerlerle sabit değerler arasında böyle farklılıklar varsa, biz dahil bütün ülkeler egzoz ölçümünde yeni konsepte geçmek zorundayız,” dedi.

Emisyon testlerinde usulsüzlük olduğu haberinin çıkmasının ardından birçok ülke kendi incelemesini başlattı. İlk etapta ABD Çevre Ajansı‘nın VW ile ilgili raporunu temin etmek istediklerini belirten bakanlık yetkilisi, daha sonra gümrük bakanlığına yazı yazarak, Türkiye’ye ne kadar VW marka araç girip çıktığını tespit etmek istediklerini söyledi. Bu araçlardan kaç tanesinin egzoz ile ilgili taahhüt verdiğini de belirledikten sonra, yasal süreci başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK, tüm egzoz ölçümlerinin üçte ikisinin bizzat otomotiv yetkili servisleri tarafından yapıldığını ve bu konuda farklı bir imtiyaza sahip olmadıklarını bildirdi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın