Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei Almanya Çalışması, ABD Baskısı ve Zhengfei’den Sert Açıklamalar!

Huawei Almanya 5G altyapısı işini üstlenebilir. ABD'nin Huawei'ye karşı ülkelere çağrısı, güvenlik riskleri gündemi ve şirketin şeffaf hamleleri ile Ren Zhenfei'den güç gösterisi niteliğindeki açıklamalar.
Huawei Almanya Çalışması, ABD Baskısı ve Zhengfei’den Sert Açıklamalar!
Yorum

Alman hükümeti, Huawei Technologies Co.’nun ülkenin yüksek hızlı internet altyapısını inşa edilmesine katılmasına izin vermeye yöneldi. Diğer tarafta bazı Alman yetkililer, Washington’un Çin teknoloji devinin ulusal güvenlik olarak dışlanmasına yönelik itirazlarının en son belirsizliğinin olası bir risk işareti olduğunu ifade etti. Yetkililer, bir bakanlık grubunun iki hafta önce parlamento tarafından resmi olarak onaylanması gereken bir ön anlaşmaya vardığını açıkladı.

Trump yönetimi, Huawei’nin gelecek nesil mobil altyapılarına katılımını kısıtlamak ve hatta şirket ekipmanlarını mevcut ağlardan çekmek için müttefiklerini çağırıyor. Ancak bu ülkelerde sözde 5G hizmetlerinin piyasaya sürülmesini geciktirme konusundaki isteksizlik, yeni satıcı seçmenin olası ek maliyetleri ve Huawei’nin ekipmanlarını dinleme operasyonları veya iletişimi kesmek için kullanabileceğini gösteren kanıtların yetersizliği ABD’nin çabalarını engellemekte.

Washington’un Avrupa’daki en yakın müttefiki olan İngiltere’deki yetkililere göre, halen sürmekte olan bir incelemede Huawei ürünlerinin ülke ağının daha korunmasız kısımları için hala risk oluşturabilecek bir sonuca varılması bekleniyor. ABD’nin geleneksel olarak kayda değer bir şekilde sürdüğü Doğu Avrupa’da hükümetler, kısmen bölgedeki büyük bir yatırımcı olan Çin’i kışkırtmaktan endişe duymayan ve Huawei’nin erişimini sert bir şekilde kısıtlamaktan tereddüt etmiyorlardı.

Telekomünikasyon Yasalarında Değişikliğe Gidiliyor

Almanya Yeni Telekomünikasyon YasalarıHuawei’nin endişelerinden bağımsız olarak Alman hükümeti, kısmen güvenlik korumalarını iyileştirmek için ülkenin telekomünikasyon yasalarında değişiklikler yapıyor. Berlin, kuralları Huawei’nin altyapı sözleşmeleri için teklif vermesini zorlaştıracak şekilde şekillendirmeyi düşünürken, yetkililer casussuz bir rehin de dahil olmak üzere ekipman satıcıları için daha katı güvenlik gerekliliklerinin kurallar gereğince yüksek ayarlanması gerektiğini söyledi. (Çin şirketi dışında.)

Almanya’nın siber güvenlik kurumu tarafından ABD ve diğer müttefiklerin yardımı ile son zamanlarda çıkan bir soruşturma, Huawei’nin ekipmanlarını üst düzey kurum ve diğer devlet yetkililerine göre, verileri gizlice sifonlamak için kullanabileceğini gösteremedi. BSI olarak bilinen Federal Bilgi Güvenliği Bürosunda bir yetkili, İç ve Dışişleri Bakanlıkları’nda bulunan iki siber güvenlik uzmanı, Almanya’ya ek olarak müttefik ülkelerdeki sondaların Çin şirketi tarafından herhangi bir yanlış anlaşılma belirtisinin bulunmadığını vurguladı.

Almanya, internet hızında Avrupa’dan ve çoğu Asya ülkesinin gerisinde kalıyor. Ülkenin özerk araçlar ve yüksek çözünürlüklü video akışı gibi bir dizi yeni hizmetin sorunsuz kullanımını mümkün kılmak için 5G’yi önem arz ediyor. Alman sanayi temsilcileri, Alman şirketlerini Çin pazarından keserek Pekin’in, Huawei’nin dışlanmasına misilleme yapabileceği endişesini ortaya çıkararak hızlı bir geri dönüş gerçekleştirdi.

Huawei Vazgeçilmezliği Oynuyor

Dünyada Liderliği İsteyen HuaweiHuawei, 5G teknolojisini kurmak için gereken ağ altyapısı bileşenlerinin lider tedarikçisi. Fiyatları genellikle rakiplerininkinden daha düşük. (Alman yetkililer, hükümetin dış yapmamaya ilk kararını verdiğini belirtiyor.) Bir yetkili ABD ve İngiltere’deki servislerle yapılan görüşmelerde, Huawei’nin ekipmanlarına yerleşik potansiyel güvenlik açıkları hakkında daha fazla fikir sahibi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Britanya’da, hükümet yetkilileri telekomünikasyon tedarik zincirine ilişkin incelemelerini bu baharda tamamlamayı planlıyor. (Amaç, İngiliz telekom şebekelerinin Huawei’ye aşırı bağımlı olup olmadığının belirlenmesi.) İngiltere yetkilileri, Huawei’nin Batılı rakiplerini iş dışı bırakabileceği ve yakın gelecekte telekom ekipmanları için tek seçenek olabileceği yönündeki Amerikan endişesini paylaşıyor. Ancak, ABD’li meslektaşlarının aksine İngiliz yetkililer, İngiltere ağlarında bazı Huawei cihazlarına izin verebileceklerine inandıklarını öne çıkarıyor.

İngiliz yetkililer, İngiltere’deki kablosuz bağlantı şirketlerinin Huawei’den yalnızca hücresel kule ekipmanlarını kullanmalarına izin vermeyi düşünüyor. İnsanlar, çağrıları ve verileri aktaran “çekirdek” ağ ekipmanlarının aksine, bu tür bir ekipmanın en az risk oluşturduğunu, çünkü bir bilgisayar korsanının yalnızca sınırlı verilere erişebileceğini öne sürülüyor. Yetkililer ayrıca, kablosuz iletişim taşıyıcılarında birden fazla tedarikçiyi kullanmanın gerektiğini de düşündüğünü ifade ediyor.

Şeffaf Hareketler Güven Ortamı Yaratıyor

Güven Ortamı Tahsis Eden Huawei HamlesiHuawei zaten Alman hükümetiyle yakın işbirliği yapıyordu. Geçen sonbaharda, şirket Bonn’daki BSI merkezinin yakınında bir güvenlik laboratuarı açtı ve hükümet yetkilileri şirketin ürünlerini ve kaynak kodlarını inceleyebildi. Huawei’den bir sözcü, şirketin daha sert telekom güvenliği kurallarını desteklediğini ve casussuz bir anlaşma imzalayacağını söylemişti.

Bu, Huawei’yi Çin yasalarına aykırı hale getirebilir. 2017 Çin yasaları, tüm Çin şirketlerinin talep üzerine ülkenin istihbarat servisleriyle işbirliği yapmaları gerektiğini öngörmekte. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, geçen hafta sonu Almanya’daki bir konuşmada, Huawei’yi barındıran pazarları iletişim güvenliğinin tehlikeye girebileceği konusunda uyardı.

Aynı olayı ele alan Çin Dışişleri yetkilisi Yang Jiechi iddiaları reddetti ve Huawei’nin Avrupalı ​​şirketlerle işbirliği yaptığını söyledi. Jiechi, yetkililere verilen sistem erişimine atıfta bulunarak, “Çin yasaları, şirketlerin arka kapağa kurulmasını (casus) gerektirmiyor.” dedi.

Zhengfei’den Güç Gösterisi Niteliğinde Açıklamalar

Ren Zhengfei'den Güç SinyalleriBerlin’in Çinli tedarikçilere izin verme eğilimi, hükümetin kısa vadeli ekonomik kaygılar nedeniyle güvenlik risklerini çektiğini düşünen küçük bir grup politikacı ve devlet memurunun bir miktar bastırılmasına yol açtı. ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard A. Grenell, Alman politika yapıcılarının Pekin’in olağanüstü veri toplama ve kullanma çabalarını dikkate alması gerektiğini söyledi.

Grenell “Şirketleri Çin istihbarat ve güvenlik hizmetleriyle işbirliği yapmalarını etkilemek ve kontrol altına almak için bir dizi yasal araç ve diğer mekanizmalardan yararlanıyorlar. Bu, hem devlete ait işletmeler hem de görünüşte özel firmalar için geçerlidir ”dedi.

Huawei’nin kurucusu, eski Çin ordusu mühendisi Ren Zhengfei, Pazartesi günü British Broadcasting Corp.’a “ABD’nin bizi ezmesi mümkün değil… Dünya bizi terk edemez, çünkü biz daha ileriyiz! Daha fazla ülkeyi bizi geçici olarak kullanmamasına ikna etseler bile, her zaman işleri daha rekabetçi bir hale getirebiliriz. Işıklar Batı’da sönerse, Doğu hala parlayacak. Ve eğer kuzey kararırsa, hala Güney var. Amerika dünyayı temsil etmiyor. Amerika sadece dünyanın bir bölümünü temsil ediyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu