Paylaşım

HSBC Türk Lirasını En Ucuz Para Birimi İlan Etti!


 

HSBC, Türk lirasını CEEMEA bölgesinin tek en ucuz para birimi olarak kaydederken, Euro karşısında alımını önerdi. Detaylar haberimizde...

HSBC, Temmuz ayında Türk lirasının CEEMEA bölgesinin (Merkez ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) en iyi performans gösteren para birimi olabileceğini duyurmuştu. HSBC analistleri tarafından hazırlanan raporda ise; carry tradenin cazip olmayı sürdürdüğü ve enflasyonun yavaşlamaya başladığı bilgisine yer verilmişti. Yeni yayınlanan raporda ise Türk lirasının CEEMEA’nın en ucuz para birimi olduğu bildirildi.

Aralarında Murat Toprak’ın da bulunduğu HSBC analistleri tarafından hazırlanan raporda; TL’nin CEEMEA’nın yegane en ucuz parası olduğu kaydedildi.

Londra merkezli dev banka; Türk lirasının reel efektif kur oranının reel faiz değer farkı, üretkenlik artışı ve Türk varlıklarına olan sermaye akışları ile kıyaslama yapıldığında oldukça ucuz olduğunu belirtti.

“Türk lirası, ülkenin cari hesap ve dış ticaret dengesine bakıldığında adil değerleniyor” ifadesi kullanılan raporda, enflasyonun etkilerine de değinildi.

HSBC bankası tarafından yayınlanan rapora göre; Türkiye’deki yüksek enflasyonun liranın düşük fiyatlanmasını düzelteceği varsayılsa bile, adil fiyatlamadan sapmanın hala hacimli olduğu bildirildi. Söz konusu durumun ise spot liranın bu düzeltmenin bir kısmını yapabileceği anlamına geldiği ifade edildi.

Banka tarafından bildirilen bir başka not ise, Euro karşısında Türk lirası alımı önermesi oldu.

Aralarında Paul Mackel’in de bulunduğu HSBC analistleri, yüksek faizli gelişen piyasa paralarında alım tavsiye ediyor. HSBC, Euro karşısında Hint rupisi, Endonezya rupisi ve Türk lirası alımı önerdiğini bildirdi. Bunlardan başka; Çin yuanı, Tayland bahtı ve Singapur dolarını Kore wonu ve Tayland dolarına tercih ettiğini duyurdu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın