Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’da, Maske Yasağı Uygulamasının İşe Yaramayacağı Düşünülüyor

Hong Kong’da artan şiddet eylemleri sonrasında maske takma yasağı getirilirken, binlerce gösterici uygulamaya tepki karşı çıktı. Aktivistler bu hamlenin gerilimi daha çok artıracağını ve geri tepeceğini düşünüyor.
Hong Kong’da, Maske Yasağı Uygulamasının İşe Yaramayacağı Düşünülüyor
Yorum

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Haziran ayından bu yana devam eden protestolar geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaştı. Suçluların Çin’e iadesine izin veren yasa tasarısına karşı çıkan protestocuların başlattığı gösteriler aylardır ülkeye zarar verirken, küresel ekonomi için de resesyon riski taşıyor.

Son olarak yerel basında yer alan haberde Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam’in gösterilerde maske yasağı uygulaması getirmesi için bir hamle yapmasının beklendiği bilgisi yer aldı. Yasak öncesinde binlerce gösterici sokağa dökülürken, bu uygulamanın işe yaramayacağı belirtildi.

Protestocular “Maske takmak istiyorum” ve “Maske takmak suç değildir” şeklinde sloganlar atarak yasağa tepki gösterdi.

Maske Yasağına TepkiHalk maske yasağına koyduğu tepkiyi göstermek için sokağa dökülürken bir göstericinin hükümetin gözlerini korkutmaya çalıştığını ve insanların korkacağını düşünmediğini söylediği öğrenildi. Sokaktaki binlerce kişiyi tutuklamanın mümkün olmadığı ifade edilirken gösteri esnasında trafikte kalan araçların korna çalarak onlara destek verdiği öğrenildi.

Çin Üniversitesinde görevli misafir Profesör Willy Lam, maske yasağının küçük bir adım gibi görünse de oldukça tehlikeli bir hamle olduğunu ifade etti. Hong Kong’un koloni döneminden bu yana ilk defa acil durum yetkilerini kullanarak maske takma yasağı getirdiği aktarıldı.

Bu hamlenin aylardır devam eden gerilimi daha da artıracağı düşünülürken, konuya ilişkin yorum yapan Lam; “Maske karşıtı mevzuat etkisiz olursa, bu sokağa çıkma yasağı ve temel hakların diğer ihlalleri gibi çok sert önlemlerin önünü açabilir.” yorumunu yaptı.

Birçok meclis üyesi ve aktivist maske yasağının işe yaramayacağını tahmin ediyor.

Hong Kong GösterileriUygulamanın zor olacağını düşünen aktivistler, geri tepeceğini ve gerilimin daha da artacağını belirtiyor. Öte yandan Carrie Lam’in acil durum yetkilerini kullanmasının olağanüstü hal ilan edildiği anlamına gelmediği ve şiddet eylemlerine karşı alınması gereken bir tutum olduğu yorumlanıyor.

Yaşanan gerilim zaman zaman göstericilerle polis arasında tansiyonun artmasına ve yaralanmalara sebep olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde polisin vurduğu Tsang Chi-kin isimli gencin durumunda bir değişiklik olmadığı ve hastanede tedavisinin devam ettiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu