Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Halka Arzı Öncesinde Alibaba Hissedarları Bölünmeyi Onayladı

New York Borsası'nda işlem gören Alibaba hisseleri, Hong Kong'da da işlem görmeye başlayacak. Ama öncesinde bir hisse bölünmesi gerçekleşecek.
Hong Kong Halka Arzı Öncesinde Alibaba Hissedarları Bölünmeyi Onayladı

Alibaba hissedarları, e-ticaret devinin daha fazla fon sağlama faaliyetlerine yardımcı olabileceğini düşünerek, hisse bölünmesini onayladılar. 15 Temmuz 2020 tarihinden önce yürürlüğe girmesi gereken bu hisse senedi bölünmesinde, 1 adet adi hisse 8’e bölünecek. Bu ise mevcut adi hisselerin sayısının 32 milyara (şu anda 4 milyara) yükseleceği anlamına geliyor.

Alibaba’da oylama, dün geç saatlerde e-ticaret devinin yıllık genel kurul toplantısında gerçekleşti ve çoğunlukla onaylandı.

Alibaba Yıllık Genel Kurul ToplantısıAlibaba, Hong Kong’da 20 milyar dolara kadar yükselebilecek olan halka arzın peşinde olduğunu duyurduktan sonra hisse bölünmesi haberleri geldi. Geçen ay yayınlanan hisse senedi teklifinde Alibaba, hamlenin hisse sayısını daha düşük bir fiyatla artıracağını ancak yeni hisse ihracı da dahil olmak üzere şirketin sermaye artırma faaliyetlerinde esnekliği artıracağına dikkat çekmişti.

Alibaba, Hong Kong’da potansiyel bir ikinci halka arza merhaba derken, 2014 yılında New York Borsası’nda işlem görmeye başladıktan sonra güçlü bir seyir izleyerek, başarılı bir şirket olduğunu bir kere daha kanıtlamıştı. Teknoloji devi, Hong Kong’da yapılacak halka arz ile ilgili bilgileri henüz tam olarak yayımlanıyor.

Uzmanlar ise Alibaba’nın ikinci halka arzın bir an önce olmasını istediğini ve ticaret gerginliklerini de takip ettiğini düşünüyorlar.

Alibaba İkincil Halka Arzı BekliyorD.A. Davidson & Co. Araştırma Direktörü Gil Luria, Alibaba’nın bir halka arzı bir an önce yapmaya çalıştığını ve şirketin New York’ta elverişli şartları takip ettiğini söyledi. Aynı zamanda ABD-Çin ticaret çatışmasının Amerikan listelerinde incelemeye yol açabileceğini de savundu.

Luria, “Bir aciliyet duygusu olduğunu söyleyebilirim, hisse senedi bölünmesi bu Hong Kong listesine girme yönünde bir adım gibi görünüyor. Hong Kong’un Alibaba’yı New York’ta listelemeye teşvik eden kısıtlamaları kaldırması koşuluyla nispeten yakında olmasını beklerdim,” ifadelerini kullandı.

Alibaba, 2014 yılında Hong Kong yerine New York Borsası’nda halka arzı seçmesinin nedeni, Hong Kong’un kurallarının hisselerde çift sınıf yapısına uygun olmamasıydı.

Alibaba Özellikle NYSE'yi SeçmiştiAğırlıklı oy haklarına izin veren ve şirketin kurucuları ile içerdekilere daha fazla kontrol hakkı sağlayan bu hisselere uygun olmayan Hong Kong Borsası, bir süredir düzenlemeler yapıyor. Borsaları yöneten Hong Kong Borsa ve Takas Şirketi (HKEX), yakın zamanda kurallarını değiştirdi. Bu şekilde Alibaba’nın ikincil halka arzının da önü açılmış oldu.

Şirketlerin hisse senedi bölünmesi yapmasının ise birkaç farklı nedeni bulunuyor. Bunlardan birincisi, yeni yatırımcıları çekmek için hisse senedi sayısını artırmaktır. İkinci nedeni ise eğer bir şirket hisselerinin çok yüksek bir fiyatta olduğunu düşünürse fiyatları düşürmek için bölünme yoluna gitmektedir.

Alibaba, 2014 yılında ABD’de halka açıldığında hisselerin 68 dolardan işlem görmesi belirlenirken, dün 173 dolardan kapanış yaptı.

Hisseler 68 Dolardan İşleme AçılmıştıAlibaba, listeden gelen paraya ihtiyaç duymuyor; ancak analistler yeni alanlara yatırım yapmasını destekleyebileceklerini düşünüyorlar. Pacific Epoch CEO’su Joseph Berger, Alibaba’nın halka arzdan elde edeceği paraya ihtiyacı olmayan zengin bir şirket olduğunu belirtiyor. Ama bölgedeki bir borsada işlem görmenin iyi olacağını ve elde edecekleri sermayeyi yatırımlarla kullanabileceklerini ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum