Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’da Artan Gerginlik Asya Hisselerini Düşürdü

Hong Kong'da yeniden artan gerginlik, Asya'daki hisse senetlerinde büyük düşüşe neden oldu.
Hong Kong’da Artan Gerginlik Asya Hisselerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya Pasifik piyasaları, yeni haftaya zararla başladı. Öğleden sonraki işlemlerde gerçekleşen düşüş, Hong Kong şehrinde yaşanan gerginliklerin artmasından kaynaklandı. Cuma günü ise ticaret gelişmelerini sindiren yatırımcılarla hisseler karışık seyretmişti.

Çin anakara piyasasında düşüş gözlenirken, Şanghay kompoziti yüzde 1,22 oranında düşüş kaydetti. Shenzhen kompoziti yüzde ,61 oranında gerilerken, Shenzhen bileşeni yüzde 1,56 oranında değer kaybetti.

Hong Kong’da ise Hang Seng endeksi, negatif bölgede kaldı. Şehirde yaşanan derin siyasi kargaşa ile yüzde 2,91 oranında geriledi. Yerel polis, kitlesel gösterilerde Pazartesi günü ateş açtığı için en az iki göstericinin yaralandığı söylendi. Hafta sonu boyunca üç demokrasi yanlısı milletvekili ise tutuklandı.

Hang Seng endeksinde yer alan sektörler, mülk geliştiricileri, teknoloji, finans ve oyun hisseleri düşüş kaydetti. Japonya’daki Nikkei 225 endeksi yüzde 0,21 oranında düşerken, Topix endeksi yatay seyretti.

Güney Koreli Kospi endeksi, büyük yonga üreticisi SK Hynix’in yüzde 1,70 oranında değer kaybetmesiyle birlikte yüzde 0,46 oranında geriledi. Avustralya’nın ASX 200 endeksi bölgedeki genel düşüş eğilimine meydan okuyarak yüzde 0,57 oranında artış kaydetti. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0,91 oranında geriledi.

Yeni haftanın açılışını yapan kazanç raporu ise Singapur’daki DBS Bank oldu. DBS Bank, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde net kârında, bir önceki yıla göre yüzde 15 artış yaşayarak 1,63 milyar Singapur doları elde etti. Beklenenden çok daha güçlü bir artış bildiren DBS Bank’ın net faiz geliri ise yüzde 8 artarak 2,46 milyar Singapur doları olarak açıklandı. Hisse senetleri yüzde 0,15 oranında düştü.

Ticaret Tarifelerinin Kaldırılması Gerginliği

Ticaret Tarifelerinin Kaldırılması GerginliğiGeçen Perşembe günü Çin Ticaret Bakanlığı, Pekin’in Washington ile mevcut tarifeleri aşamalı bir şekilde kaldırma konusunda anlaştığını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump ise Çin malları için tarife indirmeyi kabul etmediğini söyledi. Bu söylemle birlikte iyimserlik yok olurken, küresel büyüme görünümünü engelleyen ve işletmeler için belirsizlik yaratan ticaret mücadelesi bitirme umutları kayboldu.

Her iki taraf da Beyaz Saray’ın birinci aşama ticaret anlaşması olarak tanımladığı şeyi imzalamaya çalışıyor. Commonwealth Bank of Australia’nın para stratejistleri yayımladıkları bir notta, “ABD-Çin ticaret gerginliği bu hafta para birimleri üzerinden devam edecek,” dediler.

Stratejistler, ticaret gelişmelerinden dolayı doların bu hafta daha da yükselebileceğini öngörüyorlar. Ayrıca ABD Federal Rezervi’nden daha fazla faiz indirimi beklentilerini potansiyel olarak azaltabileceğini de dile getirdiler.

Citi analistleri de yayımladıkları notta, en fazla Eylül tarifelerinin geri alınmasını beklediklerini, ancak birinci aşama anlaşmasına varmak için Aralık tarifelerinin askıya alınmasını beklediklerini ifade ettiler. Bir sonraki tarifeler için son tarih 15 Aralık.

Analistler, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki yatırım ve finansal sürtüşmelerin devam edebileceğini düşünüyorlar. Bu konuda “Tarife geri dönüşüne ulaşılsa bile yüksek bir belirsizlik süresinin kalmasını bekliyoruz,” dediler.

Asya Paraları Zayıf Seyretti

Asya Paraları Zayıf SeyrettiDolar endeksi, bu sabah Asya2da 98,336 seviyesinden işlem gördü. Japon yeni ise dolar karşısında düşüş kaydetti. USD/JPY paritesi, yeni haftaya 109,17 yen seviyesinden başladıktan sonra düşüşe geçti. Asya piyasalarını 109,10 seviyelerinden kapatan parite, TSİ 08:00’de 109,04 yenden işlem gördü. Daha sonra yüzde 0,24 oranında ekside seyrederek 108,94 yenden alıcı bulmaya başladı.

Avustralya doları da dolar karşısında güç kaybetti. Yeni haftaya 0,6858 dolardan başlayan AUD/USD paritesi, Asya piyasalarında 0,6850 dolara kadar geriledi. Ardından bir miktar toparlanan parite, TSİ 08:00’de 0,6853 dolardan işlem gördü. Daha sonra yüzde 0,07 oranında ekside seyrederek 0,6851 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Petrol fiyatları ise bu sabah Asya işlemlerinde gerileme kaydetti. ABD ham petrol piyasaları varil başına yüzde 0,86 oranında düşüşle 56,75 dolara gerilerken, Brent tipi ham petrol yüzde 0,9 oranında düşüşle 61,95 dolara düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu