Yatırım yapmaya başla!

Honda’nın Geliştireceği Yeni Akü Kimyası Elektrikli Araçların Menzilini Uçuracak!

Honda, elektrikli otomobilleri için yeni bir akü tipi geliştiriyor. Artık araçlarda menzil denen sorun kalmayabilir...
Honda’nın Geliştireceği Yeni Akü Kimyası Elektrikli Araçların Menzilini Uçuracak!

Yeni nesil araç sınıflarında yaygınlaşan elektrik prensibi, motor ve batarya ögeleriyle hareket etmektedir. Tekrar şarj edilebilir Lityum-iyon pillere sahip olan EV araçların, menzilleri sınırlıdır. Honda bilim adamları da bunun araştırması ve geliştirilmesine koyulmuşlar.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Nasa’nın Jet Propulsion Laboratuarı araştırmacılarıyla ortak yürütülen bilimsel çalışmada akünün şimdiki kimyasalından daha farklı bir şey çıkarmaya çalışıyorlar. Mevcut akü teknolojisinin çok üzerinde vaadlerde buluyor. İşte detaylar…

Akü üzerinde, en iyiler arasında gösterilen bilim insanları çalışıyor.

Detaylarda yer işgal etmeyen ancak depolamada fark yaratacak piller yapılmak istediği söylendi. Honda, “florür bazlı pil teknolojisiyle yüksek enerji yoğunluklu” hücreler geliştiriyor.

Honda Research Institute’un baş bilimcisi “Fluoride-ion pilleri, şu an mevcut olan lityum pillerden on kat daha fazla enerji yoğunluğu ile ümit vaat eden yeni bir pil kimyasına sahiptir.” dedi.

10 Kat! Belkide bu aküler sayesinde standart bir hibrit tam elektrik modunda 1000 km‘ye yakın menzil sunacakken, tamamı elektrikli otomobillerinde tek seferde 5000 km‘ye yakın gidebilmesi sağlanacak.

Christopher Brooks, pillerin en büyük özelliğinden bahsetti!

Brooks, “Florürlü iyon aküler, lityum-iyon akülerden önemli ölçüde daha hafif olma potansiyeline sahipken, elektrikli araçlarda kullanıldığında çok daha gelişmiş bir menzil sağlar.” şeklinde konuştu.

Geliştirilmek istenilen yeni akü tipinin, Honda’nın mevcut katı florür iyon pillerin, elektrik florür iletimini yapmak için 150 ° C üzerindeki sıcaklıklarda çalışması gerektiği söylendi. Bakıldığında istenilenler sağlam bir meydan okuma gibi gözüküyor.

Honda çalışmasınının, “yüksek iyonik iletkenliğe ve geniş bir çalışma voltajına sahip kimyasal olarak stabil sıvı florid iletken elektrolit” kullanarak başarıldığını söylüyor. Pillerin tam randımanlı olarak geliştirilme sonrasında kullanım alanlarının da genişletilebileceği söylendi. Yani daha dar hacimli bir florür bazlı pilin bisikletlere göre de yapılması olası gözüküyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum