Yatırım yapmaya başla!

Honda Odyssey Kazasında Felç Geçiren Kadına 37 Milyon Dolar!

Amerika'da Honda marka MPV ile yaşanan kazasının sonuçları kişi ve şirket açısından ağır oldu. İşte haberin detayları...
Honda Odyssey Kazasında Felç Geçiren Kadına 37 Milyon Dolar!

Teksaslı bir kadının 2015 yılında Honda Odyssey MPV‘de geçirdiği kazanın mahkemesi sonuçlandı. Trafik şartlarında insanları bekleyen kötü sonuçların olabileceğini her zaman biliyoruz. İrili ufaklı yaşanan olumsuz kazalardan sonra beklenmedik komplikasyonlar çıkabiliyor. Sonrasında, özellikle yurt dışı gelişmiş ülkelerde kazanın neden olduğu, bunun kişiden ve firmadan mı kaynaklandığı çözülmeye çalışılır.

Otomobil şirketlerine açılan dava sonuçlarında şirketlerin milyonlarca dolar tazminat ödediğine şahit olmuştuk. En yakın 2016 yılında Lexus marka otomobilleriyle kaza yapan aileye 208 milyon dolar tazminat ödenmişti. Honda ile gerçekleşen bu kazada da yine kişi haklı bulunmuş. Bakalım Japon şirketinin bu kadar tazminat ödemesindeki sebeb neymiş?

Odyssey MPV aracın emniyet kemeri pozisyonları hatalı.

Buradan belki anlam çıkaramazdınız ancak detayları anlattıkça sizde olayı çözeceksiniz. 27 yaşındaki Sarah Milburn adlı kadının Uber yolculuğu yaptığı söylendi. Kırmızı ışıkta beklerken arkadan bir araç çarpıyor ve Milburn’un ciddi şekilde yaralanıp, felç geçirmesine neden oluyor.

2016 yılında Honda’ya karşı dava açılmış. Geniş MPV aile araçlarının bazılarında 3. sıra koltuklar mevcuttur. Genelde bu kısımda iki kişilik oturma pozisyonu vardır. Emniyet kemerleri de ön yolcular gibi değil, tavandan alınarak koltuğa takılma mekanizmasına sahiptir.

2011 model Honda’nın da emniyet kemeri için kurduğu sistem tam olarak bu. Yolcuların yukarından bir askı yöntemiyle bağlanan kemerleri, kalça ve belirli bölge korumada yetersiz. Kişilerin 3. sıra koltuklarda otururken sadece %10’nun doğru şekilde kullanıldığı tespiti yapılmış. Sarah Milburn’da doğru şekilde bağlamayanlar arasında.

Sarah Milburn’un avukatı korkunç şeyler söyledi.

Avukat Charla Aldous, “Sarah, emniyet kemerini çalışmalarımızda yaptığımız 53 kişiden 50’sinde aynı şekilde kullanıyordu ve bu şekilde giymek aslında hiç emniyet kemeri olmamasından daha tehlikeliydi.” dedi.

Honda ise “2011 Odyssey’deki üçüncü sıradaki koltuktaki orta yolcu için emniyet kemeri sisteminin tasarımı yürürlükteki tüm federal güvenlik standartlarına uygundur ve tasarım olarak bu bağbozumu neredeyse karşılaştırılabilir tüm aynı sınıf araçlarda benzerlik göstermektedir.” şeklinde savunma yaptı.

Uzak Doğu şirketine göre felç geçiren kadının doğru şekilde o emniyet kemerini taksaydı kesinlikle bir hasar oluşmayacağını da eklemiş.

Mahkeme, bilir kişi ve araştırma ekiplerinden gelen raporları değerlendirerek Honda’dan 37 milyon dolar tazminatın ödenmesini istemiş. Sizce araçların 3. sıra koltuk düzeni için koyulan emniyet kemerleri güvensiz mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum