Yatırım yapmaya başla!

Honda Elektrikli “e” Aracının Pil ve Platform Detaylarından Söz Etti!

Honda tamamı elektrikli otomobili e'nin güç kaynaklarından ve özelliklerinden söz etti.
Honda Elektrikli “e” Aracının Pil ve Platform Detaylarından Söz Etti!

Honda’nın MK1 Golf şekillerindeki elektrikli otomobili E‘nin açıklanmayan özelliklerini yayınladı. Üretim süreci başlatılan otomobilin tek sıkıntısı sanırız ismi. Değişik bir adla geleceğini beklediğimiz model için Honda, sadece “e” demeyi yeğlemişti.

Model dar yapılı ve küçük olsa da Japon markanın bir nevi geleceğini yansıtıyor. Zira söz konusu otomobilin, teknolojik bileşenleri olağan veya yeni modellerin temellerini oluşturacağını düşünüyoruz. 2 senedir takibimizde olan ve motor özellikleri açıklanmayan E’nin şimdi aktarım organı detaylarına bakabiliriz.

Honda’nın elektrikli aracı sıfırdan yapılan bir tasarım duruşuna sahip.

Uzak Doğulu marka, EV e için yeni bir platform anlayışına geçiş yaptı. Piyasada aynı araç kategorisi için hazırlanan şasiler gibi Honda’da ağırlık merkezi iyi şekilde dengelenmiş halde yapıyı tamamlamış.

Elektrikli araçların pil hazneleri aracın taban bölgelerine yerleştirilir. Ve batarya grubu tek bir bölgeye değil, ağırlık dengesini eşit kılmak için şasi boyunca döşenir. Böylelikle düşük ağırlık merkeziyle, kusursuz denge sağlanmış olur. Honda’ya EV e’nin bu konudaki avantajı nedir diye sorarsak; mükemmel bir 50:50 dağılımın yakalandığını söyler.

Honda e’de bağımsız süspansiyonlar kullanılacak.

Bu sınıflarda rastlaması zor olan bağımsız süspansiyonlar, stabiletisi çok ince ayarlanmış bir mini sınıf araçla geliyor. Hatırlarsanız C segmentin satış kralı Corolla bile 12. neslinde bağımsız süspansiyonla gelmiş, sonucunda insanların yüzlerinde gülücükler oluşmuştu!

Japon elektrikli kompakt otomobil, Tip 2 AC bağlantılı veya CCS2 DC hızlı şarj cihazı ile uyumlu geliyor. Asıl önemli olan kısım piller. Piller, 35.5 kWh gücünde ve su soğutmalı lityum iyon bataryalara sahip olacak. Honda’nın asıl sevindirici ve kullanıcıları sevindirecek kısmı, 30 dakikada pilleri %80‘lik orana getirebilmesi.

Menzil beklentileri biraz göreceli olacak gibi duruyor.

Tesla’nın “1.000 km menzile hazır olun” demesinden sonra ortalama 500-600 km giden tamamı elektrikli otomobillerin ardından Honda e’nin vereceği 200 km gidiş mesafesi, haliyle sönük kalıyor. Şirketçe aracın biraz daha fazla gidebileceği söylense de biz bunu 220 km olarak algılıyoruz!

Şehir içi kullanımlarda zevkli ve yorucu olmazken, gidilebilecek mesafe rakamları uzun yolculuklara uygun değil. Farklılık açısından Honda, aracın şarj portunu bir cam panelin altına konumlandıracak, LED aydınlatmayla pillerin şarj durumunu o kısımda belli edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum