Yatırım yapmaya başla!

Japon Honda da Dizel Modellerin Fişini Çekti!

Honda, dizel motorlu araçlarının bundan sonra olmayacağını duyurdu...
Japon Honda da Dizel Modellerin Fişini Çekti!

Honda, 2021 yılına kadar ürün gamından dizel motorlu araçları çıkartacağını duyurdu. Önümüzdei 5 sene içerisinde yatırımlarını hibrit ve tamamı elektrikli modellere yapacak olan Honda, E ile gidişatın yönünü bizlere göstermişti. Melez araç konusunu Japonlar Toyota ile başlatarak, öncü olmuşlardır. Seri üretim hibrit satış ve üretimlerinde 10 milyon adedi geride bırakan Toyota’nın ardından, Honda’da dizel motorunu kaldırıyor.

Global çapta, dizel motorlu araçların satışlarında inanılmaz düşüşler yaşandı ve buna devam edecek. Pazarı çok daraldı. Çin ve Amerika’da zaten bitirilen dizelin, Avrupa insanı içinde bittiğini söylememiz mümkün. İşte detaylar;

Honda kısaca ABD gibi zorlu emisyon sınırlarına ayak uydurmaya çalışmayacağım diyor!

Kaliforniya, dev şirketler için emisyon standartlarında esnemeler yapsa da Trump baskısıyla bu geri çekilmişti. Sadece bir bölgeden söz ediyoruz. AB birliğinin 120,5 gr/km oranlarından 95 g/km’ye çektiği CO2 sınırı da Honda’nın aldığı kararlarda etkili oldu.

Yapmak zorunda olunan bir durum haline gelen dizel motor iptalleri, yapılmamış olsa bir şirketin gelirinin büyük bir kısmını yutabilir. VW gibi bir makine veya yazılımla oynama yapmadığınız sürece farklı ülke standartlarına göre motor üretmek zorunda kalınacak ve bu da şirketlerin sevmediği bir durum.

2020 yılının başlarında piyasaya sürülecek Honda e’nin haricinde CR-V SUV’da hibrite geçildiği gibi Jazz’ın da aynı elektrik düzenine kavuşturulacağı söylendi. Japon markanın Avrupa’daki tek dizel modelleri Civic ve HR-V dir.

Yeni global düzenleme programlarında Honda, İngiltere Swindon tesislerini kapatarak 3.500 kişinin işine son verileceğini duyurmuştu. Swindon’da Civic Hatch ve roket varyantı Type R’ın üretimi yapılıyor.

Elektriğe dönüştürülecek büyük araçları için BEV platformunu hazırlayan Honda’nın diğer bir hızlandırdığı alan da otonom sürüş teknolojileri. Kademeli olarak Japon marka işinin ehli olan şirketlerle birlikte otonom seviyeleri üzerinde çalışacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum