Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet Sektörü Güven Endeksi Şubat’ta %1,4 Azaldı

TÜİK, 2021’in ikinci ayına ait sektörel güven endekslerini açıkladı. Coronavirüs salgını nedeniyle konulan kısıtlamalar, hizmet sektörünü olumsuz etkilemeye devam etti.
Hizmet Sektörü Güven Endeksi Şubat’ta %1,4 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sektörel güven endeksleri sonuçlarına göre Şubat ayında hizmet sektöründe ve inşaatta düşüş gerçekleşti. Perakende ticaret sektörü güven endeksinde ise artış kaydedildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Şubat’ta bir önceki aya göre %1,4 oranında azaldı.
Sektörel Güven Endeksleri, Şubat 2021
Kaynak: TÜİK

Bu düşüşle birlikte 100,4 değerine geriledi. Son üç ay için iş durumu alt endeksi %1,1 azalarak 101,8’e, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise %3,1 azalarak 101,4’e geriledi. Hizmetlere olan talep beklentisi endeksi 98,0 değerinde kaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,4’lük sınırlı artışla 108,9 odu. Bu alanda son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi %2,8 artarak 122,2, mevcut mal stok seviyesi alt endeksi %2,8 artarak 92,6’ya yükseldi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise %4,0 azalarak 112,0 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinde bir öncekin ayı rakamları ile karşılaştırıldığında %1,3’lük düşüş gerçekleşti. Bu değişimle birlikte 83,1 değerine geriledi. Bu sektörde kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi %1,6 artarak 76,9’a yükselirken, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %3,6 azalarak 89,3’e geriledi.

İnşaat sektöründe çalışanların %48,9’u faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını bildirdi. %51,1’i en az bir faktörün faaliyetlerini kısıtladığını söylerken, bunlar arasında talep yetersizliği ve finansman sorunları ilk sıralarda yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu