Yatırım yapmaya başla!

Hisse Satışları; Koç ve Sabancı Hisselerini Dibe Çaktı!

Çarşamba günü geç saatlerde Sabancı Holding ve Koç Holding’in ardı ardına hisse satışı haberlerinin sonrasında bugün iki holding hisselerinde sert düşüşler yaşandı. Piyasalarda ise tedirginlik oluştu, yatırımcı olaya tepki gösterdi. İşte detaylar…
Hisse Satışları; Koç ve Sabancı Hisselerini Dibe Çaktı!

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden ikisinin, Çarşamba gecesi geç saatlerde hisse satış haberlerine hepimiz şahitlik ettik. Saatler 22:00’yi gösterdiğinde Sabancı ailesi, Sabancı Holding’e ait hisselerinden yaklaşık 100 milyon dolarlık kısmını sattığını açıkladı. Yine aynı gün ve hatta aynı saatte Koç ailesi, Koç Holding’e ait hisselerinden yaklaşık 107 milyon dolarlık hissesini satışa çıkarttı.

Koç ailesinden gelen açıklamada hisselere artan talep sonrası satış yapıldığı söylenirken, Sabancı ailesi satışın gerekçesi hakkında bir bilgi vermedi.

Sabancı hisseleri Çarşamba günü kapanış fiyatı olan 11.10 TL’nin yüzde 4 oranında indirim uygulayarak satışı gerçekleştirdi. Ve hisselerin tamamı uluslararası yatırımcılara satıldı. Koç ailesinin hisseleri ise; hisse başı 15.87 TL’den alıcı buldu.

Bu iki haberin ardından bugün piyasalar oldukça tedirgindi. Sabahın erken saatlerinde hisseler ardı ardına sert düşüşler yaşadı. Hisse satışına yatırımcılar sosyal medyadan sert tepkiler gösterdiler.

Satış Sonrası Holding Hisselerindeki Sert Düşüşler!

Satış Sonrası Holding Hisselerindeki Sert Düşüşler!Koç Holding hisse senetleri, bugün yüzde 6.05 düşüşle 15.98 TL‘den işlem gördü. Holding hisseleri 17.05 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini 9 Mayıs günü görmüştü. Yüzde 6’lık düşüş yaşayan hisse haberleri ise yatırımcı tarafından tedirginliğe neden oldu.

Sabancı Holding hisseleri ise bugün yüzde 2.43 düşüşle 10.83 TL’den işlem gördü. Şirket hisseleri bir gün önce 11.10 TL ile son 4 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Rahmi Koç’un Hisse Satışıyla İlgili Açıklaması

Rahmi Koç Hisse Satışı AçıklamasıÖzetlemek gerekirse; hem Koç Holding hem de Sabancı Holding’in aile fertleri BİST 100 endeksinin tarihin en yüksek seviyelerini gördüğü ve holding hisselerinin tavan yaptığı günde satışlarını gerçekleştirdiler. İlk günde piyasaya olumsuz yansıyan bu hamlenin devamında hisse fiyatlarının ne olacağı ise merak konusu oldu.

Yatırımcı tarafında diğer merak edilen konu ise BİST 100 endeksinin 100 bin psikolojik barajını geçip geçmeyeceği konusu. Bugün Bloomberg tarafından yapılan habere göre; Türkiye ekonomisinin 2017, 2018 ve 2019 yıllarında sırasıyla yüzde 2.6, 3.1 ve 3.8 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Piyasalardaki olumlu havanın devam edeceği ve borsanın psikolojik sınırı geçeceği uzmanların bugünkü ortak borsa yorumları arasındaydı.

Hisse Satışına Twitter’dan Gelen Başlıca Tepkiler


Borsa piyasasındaki son dakika gelişmeleri Paratic.com’dan takip edin!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum