Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hint Sinemasının Ülkemizdeki Önlenemez Yükselişinin 10 Nedeni

Hint dizileri annelerimizin vazgeçilmezi olurken, Bollywood filmleri ise bizim gönlümüze taht kuruyorlar. Peki, Hint sinemasının bu kadar sevilmesinin ve ülkemizdeki önlenemez yükselişinin nedenleri nelerdir?
Hint Sinemasının Ülkemizdeki Önlenemez Yükselişinin 10 Nedeni
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya yansa da dans etmeye devam edilen Hint filmleri, bizlere biraz Flash TV’nin halay kadrosunu andırıyor olsalar da Bollywood sinemasının güçlü oyuncuları performanslarıyla, yapımlar ise senaryolarıyla hayranlık uyandırıyor. Elbette ki Hint dizileri ve filmlerinin her biri başyapıt niteliğinde değil.

Fakat birçoğu gerek hikayeleri, gerek kurguları, gerekse oyunculuklarıyla dünya çapında isimlerini duyurmayı başarıyorlar. Hatta Lagaan: Once Upon a Time in India gibi etkileyici yapımlar, sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday gösterilerek takdir topluyorlar. Peki, Hint sinemasının giderek popülerleşmesinin ardında hangi gerçekler var?

1 Çocuksu Yanımızı Ortaya Çıkaran Kıyafetler

Çocuksu Yanımızı Ortaya Çıkaran KıyafetlerPullu, boncuklu rengarenk kıyafetlerin yanı sıra gösterişli takılar ve aksesuarlarla da modern zamanların peri masallarını andıran Hint dizileri ve filmleri içimizdeki çocuğu yeniden ortaya çıkarmayı başarıyorlar.

2 Oyuncuların Olağanüstü Performansları

Oyuncuların Olağanüstü PerformanslarıAamir Khan, Shah Rukh Khan ve Salman Khan başta olmak üzere Kajol Mukherjee ve Kareena Kapoor gibi daha birçok yıldız isim etkileyici ve gerçekçi oyunculuklarıyla beğeni topluyorlar. Özellikle de bu beşlinin yer aldıkları yapımların her biri izleyicilerin en iyiler listesine girmeyi başarıyor.

3 Korunmuş Kültür ve İnançlarını Gözler Önüne Sermesi

Korunmuş Kültür ve İnançlarını Gözler Önüne SermesiHint dizilerinde ya da filmlerinde genellikle ülkede inanılan dinlerin, kutsal günlerin, yapılan ibadetlerin yer alması ve kültürlerini yaşatıyor olmaları özellikle de büyüklerimizin beğenisini kazanıyor. Ayrıca sadece Hinduların değil, ülke topraklarında yaşayan Hıristiyan ve Müslüman Hintlilerin de inançlarının gözler önüne serilmesi, kültür ve inançlarına bağlılıkları özellikle de Türk İnsanlarının hoşuna gidiyor.

4 Özgür Bir Eleştirel Dile Sahip Olmaları

Özgür Bir Eleştirel Dile Sahip OlmalarıÖzgür bir eleştirel dil genellikle Hint dizilerinde kullanılmıyor. Ancak Aamir Khan gibi usta bir oyuncunun başrollerinde oynadığı PeeKay filmi, yapmış olduğu eleştiriler ve göndermelerle sesini dünyaya duyurmayı başaran benzersiz bir yapım olarak en iyiler listesindeki yerini alıyor.

5 Neredeyse Her Filmde Etkileyici Sosyal Mesajlar Vermeleri

Neredeyse Her Filmde Etkileyici Sosyal Mesajlar VermeleriYine bu durum da Hint dizilerinden daha çok Bollywood filmlerinin ana temasını oluşturuyor. Çeşitli hastalıklardan muzdarip insanların yaşamış oldukları zorluklar, her şeye rağmen mücadelelerinden vazgeçmemeleri ve bu karakterlere ustaca hayat veren oyuncular Hint filmlerinin dünya çapında beğenilmelerini sağlıyorlar.

6 Kimin Eli Kimin Cebinde Olaylarının Olmaması

Kimin Eli Kimin Cebinde Olaylarının OlmamasıGenellikle Türk ve Batılı dizilerde bir gözüyle birine, diğeriyle başkasına, hatta üçüncü bir apayrı insana da gönlü kayan karakterler bolca bulunuyorlar. Fakat özellikle de annelerimizin ve hatta büyük annelerimizin beğenisini kazanan Hint dizilerinde bu tarz bir işleyişe yer verilmiyor. Genellikle sonsuz ve imkansız aşklar anlatılıyor. Eğer bu tarz bir durum olacaksa da dizinin kötü kadını ya da adamı bu görevi üstleniyor.

7 Cinsellik ve Çıplaklığın En Düşük Düzeyde Dizilerde Yer Alması

Cinsellik ve Çıplaklığın En Düşük Düzeyde Dizilerde Yer AlmasıUzun öpüşmelerin, çıplaklığın ya da sevişmelerin olduğu sahneler özellikle de aile boyu izlendiklerinde birçoğumuza sorun yaratmıştır. İşte bu tarz sahnelerden kaçıp, ailece “refah” içerisinde bir dizi ya da film izlemek isteyenler Hint sinemasına doğru yol alıyorlar. Çünkü bu yapımdaki oyuncular öpüşemiyor, sadece uzun uzun bakışıyorlar.

8 Aile Büyüklerine ve Akrabalara Saygıyla Yaklaşılması

Aile Büyüklerine ve Akrabalara Saygıyla YaklaşılmasıHint dizlerinin birçoğunda aile kavramı fazlasıyla önemlidir. Ayrıca genellikle geniş ailelerin bulunduğu bu yapımların başında büyükanne ve büyükbabalar bulunurlar. Her zaman sözleri dinlenir, asla saygısızlık yapılmaz. Hatta “küçük eniştelere” bile saygı gösterilir.

9 Dram, Sevgi ve Aşkın Hemen Hemen Her Yapımda Yer Alması

Dram, Sevgi ve Aşkın Hemen Hemen Her Yapımda Yer AlmasıTürk insanı genellikle sıcakkanlı ve duygusaldır. Hatta bazı zamanlar hususi olarak acı çekmek için en damar dram filmlerini izler ve gözyaşlarına boğulurlar. Ayrıca aşk, sevgi ve aile de birçoğumuz için fazlasıyla kutsaldır. İşte Hint dizi ve filmlerinin çoğunluğu da bu tarz konulara odaklanmaktadırlar.

10 Karakteristik Özelliklere Sahip Olması

Karakteristik Özelliklere Sahip OlmasıBir anda drama bağlamışken başlayan danslar, rengarenk festivaller, abartılı mizaçlar, güzel oyunculuklar Hint dizi ve filmlerinin belli başlı karakteristik özellikleridir. Ayrıca Hint filmlerinin birçoğu alışmış olduğumuz filmlerden 1,5 ila 2 kat daha uzundur. Ancak bu yapımların sahip oldukları karakteristik özellikler Hint sinemasının birçok insan tarafından beğenilmesini sağlamıştır.

Bazen aşırı efektlerle aklımızın sınırlarını zorlasalar da içten ve sempatik oyunculukları, sosyal mesaj içeren konularıyla gönülleri fethetmeyi başarıyorlar. Peki, Hint sinemasının önlenemez yükselişi hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu