Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Paralara Dair Endişelerini Yineledi

Düzenleyici kurum dijital varlıklara dair endişesini sürdürüyor.
Hindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Paralara Dair Endişelerini Yineledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasına dair dünyanın pek çok ülkesinin düzenleyici kurumları endişelerini dile getiriyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da uzun zamandır kripto para ticaretine yönelik muhtemel kısıtlamalar konuşuluyor. Hindistan Merkez Bankası, kripto para birimleri konusundaki endişelerini yineledi ve dijital varlıklar konusundaki duruşunu netleştirdi.

RBI Başkanı Shaktikanta Das, para politikası açıklamasının ardından kripto paralarla ilgili değerlendirmesinde, RBI’nin pozisyonunda bir değişiklik olmadığını ve hükümete ilettikleri kripto para birimiyle ilgili büyük endişelerinin sürdüğünü ifade etti.

Düzenleyici Kurumun Endişesi Sürüyor

Düzenleyici Kurumun Endişesi Sürüyor

Merkez bankası, kara para aklama ve terör finansmanı gibi konulara atıfta bulunarak dijital para birimleriyle ilgili endişelerini birkaç kez dile getirdi. Düzenleyici, bankaların ve diğer düzenlenmiş kuruluşların kripto işlemlerini desteklemesini yaklaşık üç yıl önce yasakladı. Ancak geçtiğimiz yıl Yüksek Mahkeme bu yasağı geçersiz kılmıştı.

Das, RBI’nin yatırımcılara kararları hakkında tavsiyede bulunamayacağını ve her birinin çok dikkatli bir çağrı yapması gerektiğini söyledi. Hindistan, Çin’den sonra en kalabalık ülkesi ve burada yapılacak bir düzenleme kripto para piyasasında belirgin hareketler yaşanmasına neden oluyor.

Son dönemde Hindistan’da kripto paralarara yönelik düzenlemelerle ilgili belirsiz bir ortam oluşmuştu. RBI başkanı Das’ın açıklamaları ile düzenleyici kurumun tavrı bir kez daha net olarak ortaya konmuş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%