Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan, Kripto Para Piyasasına Yönelik Katı Düzenlemeler Hazırlığında

Hindistan’ın bilinen kripto paraları yasaklayıp resmi nitelikte dijital bir para birimi kurmak istediği belirtiliyor.
Hindistan, Kripto Para Piyasasına Yönelik Katı Düzenlemeler Hazırlığında
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda kripto paralarda yaşanan dalgalanmalar, finans piyasaları tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar sonrası Dogecoin’de yüzde 800’den fazla artış meydana gelmiş ve büyük yankı uyandırmıştı. Reddit grubu SatoshiStreeetBets adlı grubun hareketi bu dalgalanmaya neden olmuştu. Kripto paralar geleneksel para birimlerine göre kısa sürede çok daha sert dalgalanmalar yaşıyor. Bu da devlet kurumlarının dikkatini çekmiş durumda.

Daha önce bazı ülkeler kripto paraların yasaklanacağına dair haberler ile gündeme gelmişti. Benzer bir gelişme bu sefer Hindistan’da söz konusu oldu. Hükümet ülkedeki Bitcoin gibi özel kripto para birimlerini yasaklamak için bir yasa çıkarmayı ve parlamentonun mevcut bütçe oturumu sırasında resmi bir dijital para birimi oluşturulması için bir zemin oluşturmayı planlıyor.

Kripto Paralar Yasaklanacak

Kripto Paralar Yasaklanacak

Dünyanın en yoğun nüfusuna sahip ikinci ülkesi Hindistan, Bitcoin, Litecoin, Ethereum gibi kripto paraları yasaklamaya hazırlanıyor. Hindistan Merkez Bankası aracılığı ile paylaşılan bilgilere göre resmi bir dijital kripto para biriminin oluşturulması planlanıyor. Hükümet ilk olarak 2018 yılında dijital para birimlerini resmi olarak reddettiğini açıklamıştı.

Hükümet o dönem tüm özel kripto para birimlerinin yasaklanmasını önerdi ve suçlular için 10 yıla kadar hapis cezası uygulanması gerektiğini öne sürdü. Meclis oturumunda yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme sonrası, resmi bir yasağın gelmesinin uzun zaman alacağı belirtiliyor.

Uzmanlar Hindistan’ın bu kararı almasının altında yatan sebep ile ilgili, “Resmi bir para birimi, ülkeye yabancı nüfuzun sınırlayan daha fazla kontrol sağlayacak, ancak aynı zamanda geleneksel parayla ilişkili bir tür istikrar sağlayacaktır. Bitcoin ve benzeri para birimlerinin fiyatları hala çılgınca dalgalanma eğilimindedir ve manipülasyona daha yatkındır.” açıklamasını yaptı.

Bir kripto para borsası olan CoinDCX’in kurucu ortağı ve CEO’su Sumit Gupta, hükümet, parlamentonun bu oturumu sırasında tasarıyı sunmayı düşündüğünden, hükümetin herhangi bir karar almadan önce tüm paydaşları kesinlikle dinlemesi gerektiğini belirtiyor. Diğer paydaşlarla konuştuklarını ve kesinlikle hükümetle daha derin bir diyalog başlatacaklarını söyleyen Gupta, ve birlikte nasıl sağlıklı bir ekosistem yaratabilecekleri konusunda bir araya geleceklerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%