Yatırım yapmaya başla!

Dört Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 1714, Yoksulluğun 5584 Lira Oldu!

Türk-İş tarafından açıklanan Haziran ayı rakamlarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için açlık sınırı 1714, yoksulluk sınırı 5584 lira oldu.
Dört Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 1714, Yoksulluğun 5584 Lira Oldu!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Buna göre Ocak ayında 1.615 lira olan açlık sınırı 1.714 liraya, 5.262 lira olan yoksulluk sınırı ise 5.584 liraya yükseldi.

Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımasını belirlemek amacıyla, her ay yapılan araştırma sonuçlarına göre enflasyon ve yüksek maliyetin etkisiyle, açlık ve yoksulluk sınırında kayda değer bir artış olduğu gözlendi.

Türk-İş verilerine göre; Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1686 lira iken, Haziran’da 1714’e yükseldi.

Yine geçtiğimiz ay dört kişilik bir ailenin 5492 lira olan yoksulluk sınırında da artış oldu ve 5584 liraya çıktı. Başkent Ankara’da dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya kıyasla %1,67 oranında artış gösterdi.

2018 yılının ilk yarısındaki fiyat artışı %6,61 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı %13,66 olurken, yıllık ortalama %10,65 seviyesinde gerçekleşti.

Kuru soğan ve patates fiyatlarında, ayın ikinci haftasından itibaren rekor artışlar görüldü.

Gıda fiyatları olarak baktığımızda Haziran ayının en önemli konusu hiç kuşkusuz soğan ve patates fiyatlarındaki artış oldu. Ekim alanlarının azalması ile patates fiyatlarının tavan yapması üzerine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kısıtlı ölçüde ithalat yapılacağını duyurdu. Bu iki üründeki artış dikkat çekici olurken; süt, yoğurt ve peynir grubunda önemli bir değişiklik görülmedi. 200 gram ekmek 1 liradan satılırken, bulgurda gerileme, irmikte ise artış gözlendi.

Geçen ay 4,52 lira olan ortalama sebze – meyve fiyatları bu ay 5,02 liraya yükseldi.

Yaş meyve ve sebze fiyatlarında mevsim koşullarına bağlı olarak fiyat artışı oldu. Kuşbaşı et, tavuk eti, kıyma ve sakatat fiyatları bir önceki aya göre değişkenlik göstermedi. Haziran ayında fiyat artışı ile aile bütçesine olumsuz etkileyen diğer ürünlerden bazıları; siyah zeytin, yeşil zeytin ve şeker oldu. Tuz, reçel, bal, pekmez, çay ve ıhlamurun fiyatı aynı kalırken, tereyağın fiyatında bazı marketlerdeki promosyon indirimlerine bağlı olarak hafif gerileme görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum