Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Halkbank Geçen Yıl 264 Bin Esnafa 25,3 Milyar TL Kredi Kullandırdı

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, düşen faiz oranlarıyla birlikte 2019 yılında tüm kredi türlerinde artış olduğunu ve 264 bin esnafa kredi kullandırdıklarını söyledi.
Halkbank Geçen Yıl 264 Bin Esnafa 25,3 Milyar TL Kredi Kullandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, ülke ekonomisi ve bankacılık sektörüne dair yaptığı değerlendirmede, 2019 yılının rakamsal verilerini de paylaştı. Bankanın 2019 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla aktif büyüklüğünün 443,5 milyar liraya ulaştığını, 20 bin çalışanı ile müşterilerine en iyi hizmeti vermeye devam ettiklerini söyledi.

391,9 milyar lira olan nakdi krediler içinde KOBİ’lerin payının %38,7 olduğunu belirterek, 2019’un ilk üç çeyreğindeki toplam mevduatın 284 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

Osman Arslan 2019 yılında merkez bankalarının izlediği genişlemeci politika sürecini en verimli şekilde değerlendireen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

Halkbank Genel Müdürü Osman ArslanGeçtiğimiz yıl büyük merkez bankalarının faiz indirimi yaptığını ve küresel ticareti düzeltmeye yönelik gelişmelerin yaşandığını söyleyen Arslan, Türkiye’nin bu süreçte dış etkenlere karşı daha dirençli hale geldiğini ifade etti. Döviz kurunda oynaklığın azalması ve spekülatif ataklara karşı dayanıklı olmasıyla Türk lirasının istikrar sağladığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faiz oranını %12’ye kadar düşündüğünü hatırlatan Arslan, enflasyonda da iyileşme olduğuna dikkat çekti. Tüm ekonomik göstergelerin dengelenme sağladığını, bu doğrultuda 2020 yılının daha güven ortamında başladığını söyledi.

Kamu bankalarının Türk bankacılık sisteminin lokomotifi olmaya devam ettiğini belirten Arslan, 2019 yılında en çok ilgi gören ürünlerin başında katma değeri yüksek üretimi teşvik eden, yenilikçi paketlerinin yer aldığını dile getirdi. Türk lirasını destekleyen yeni ürünlere ağırlık verdikleri bu dönemde yurt içindeki iyimser havanın artmasının İVME Finansman Paketi, Ekonomi Değer Kredisi ve İstihdam Odaklı İşletme Kredisi gibi paketlere olan talebi de yükselttiğini sözlerine ekledi.

Halkbank, 2019 yılında 264 bin esnaf ve sanatkâra 25,3 milyar TL kredi verdi.

Halkbank KredileriHer kategorideki müşterilerine aynı özeni gösterdiklerini belirten Arslan, esnaf ve sanatkarların ekonomide istikrarın sağlanmasında önemli olduğunu belirtti. Bu doğrultuda geçen yıl esnaf kredileri bakiyesinin 41 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Kredi tarafında olduğu kadar mevduat kısmında da önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Halkbank Genel Müdürü, tasarruflarını bankada değerlendirme isteyen müşteri sayısında kayda değer oranda artış olduğunu dile getirdi.

KOBİ bankacılığı alanındaki paylarının %18 olduğunu, 2020’de bunun daha da artacağını aktardı. 4 ayrı başlık altında geliştirdikleri İstihdam Destek Paketi hakkında da konuşan Arslan, “Faaliyet alanında ülkemize sosyal ve ekonomik değer katan firmaların, hem mevcut yatırımlarını geliştirmesi hem de yeni yatırımlarla iş alanlarını zenginleştirmesi noktasında imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız.” şeklinde konuştu.

İleri teknoloji gerektiren tüm alanlarda vizyoner proje geliştirdiklerini belirten Arslan, Türkiye’nin her geçen gün rekabetçi gücünün arttığını söyledi. Otomobil, insansız hava aracı, yerli sanayi olmak üzer her alanda üreten Türkiye olma hedefiyle yol aldıklarını kaydetti. Merkez Bankası’nın %12 oranındaki faiz indiriminin piyasada biriken talebi karşılama açısından olumlu olduğunu, tüm kredi türlerinde artış olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu