Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güneydoğu Asya’da İnternet Ekonomisi Büyürken Süper Uygulama Yarışı Başladı

Güneydoğu Asya'nın internet ekonomisi büyümeye hazırlanırken, uzmanlar mobil teknolojinin marjinalleşmesine yardımcı olabileceğini göstererek sağlayıcıların güven inşa etmeye odaklanması gerektiğini söylüyor.
Güneydoğu Asya’da İnternet Ekonomisi Büyürken Süper Uygulama Yarışı Başladı
Yorum

Uzmanlar mobil tabanlı e-ticaretin bölgede yol açtığı şeyler nedeniyle Güneydoğu Asya için süper uygulama yarışının sürdüğünü söylüyorlar. Fintech danışmanlık lideri şirket EY’den Varun Mittal, mevcut durumun bir süper uygulama yarışı olduğunu dile getirirken, bölgesel bir siyasi ve ekonomik gruplandırma olan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nden (ASEAN) bahsetti.

Süper uygulama, kullanıcıların finansal işlem için tüm uygulamaları tek bir mobil uygulamadan yönetebilmeyi esas alan bir fikirdir.

Süper Uygulama Her Şeyi Birleştiren Bir ÜrünKullanıcıların; finansal işlem yapmak, yemek siparişi veya bir gezintiye çıkmak gibi tek bir mobil uygulamadan birden fazla hizmete erişmelerini sağlar. Mittal, “Herkes finansal hizmetlerin geri kalanına girmenin ilk adımı olarak ödeme yapmaya çalışıyor. Sadece ödemelerde para kazanmak uygun bir iş değildir,” diyor.

Başarılı olmak için sağlayıcılar güvene odaklanmalı ve panel tartışmalarına göre marjinal insanları daha geniş bir ekonomiye bağlayarak geçim kaynakları sunduklarını göstermeli yorumları da yapılıyor. Google ve Singapur’un Temasek Holding’i tarafından Kasım ayında yayımladığı bir araştırmaya göre; Güneydoğu Asya’nın internet ekonomisinin 2025 yılında 240 milyar doları aşması bekleniyor.

Rapor, mobil internetin daha uygun hale gelmesiyle yolculuk yapma ve e-ticaret gibi sektörlerde büyümeyi hızlandıracağını belirtti.

E-Ticaret Sektöründe Büyümeyi SağlayacakBölgenin internet ekonomisi, çevrimiçi satılan malların toplam dolar değerini ölçen önemli bir endüstri ölçütü olduğu bilinen brüt mal değeriyle ölçülüyor. Bu değerin bir önceki yıla göre yüzde 37 artarak yaklaşık 72 milyar dolar seviyesine geldiği tahmin ediliyor.

Mittal, şirketlerin topladıkları verinin amacının “bilgi almak” olmadığını göstermesi gerektiğini vurguladı. Ek olarak “Size daha fazla yardım etmeye çalışıyoruz, bu ekonominin bir parçası olmanıza yardım etmek istiyoruz, başarmanıza yardımcı olmak için birlikte çalışalım,” dedi.

İnternetteki nakliye rezervasyonlarını ve online teslimatı içeren mobil hizmet sağlayıcı sektörü, Go-Jek ve Grab gibi şirketlerle yükseliş yaşadı.

Go-Jek ve Grab Yükseliş YaşadıGeçen hafta, ikincisinin Grab finans birimi bölge genelinde çeşitli finansal hizmetler sunduğunu söyledi. Satıcıların Grab’in dijital ödeme hizmeti olan GrabPay’i kabul etmelerini sağlayacak bir çevrimiçi ödeme sistemini içeriyorlardı. Ancak yönetim danışmanlığı McKinsey’e göre; Endonezya’daki işlemlerin yüzde 99’u hala nakit olarak yapılıyor.

Türkiye merkezli Mynt Başkanı ve CEO’su Anthony Thomas, e-ödeme ve Globe Telecom’un fintech kolu Ant Financial ve Ayala, süper uygulamanın insanların günlük hayattan daha sorunsuz bir şekilde geçmelerine yardımcı olması gerektiğini söyledi. Teknoloji artık kredi erişimi gibi başka yerlerde verilen şeylere temel erişimi olmayan insanlara yardımcı olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu