Yatırım yapmaya başla!

2Ç20 GSYİH’sini Revize Eden Güney Kore’nin İhracatı Ağustos’ta %9,9 Düştü

Güney Kore 2Ç20 GSYİH’si yüzde 3,3’ten yüzde 3,2 düşüşe revize edilirken ihracat rakamlarının pandemi etkisiyle zayıf kalmaya devam ettiği bildirildi.
2Ç20 GSYİH’sini Revize Eden Güney Kore’nin İhracatı Ağustos’ta %9,9 Düştü

Kore Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre GSYİH, 2008 krizinden bu yana sert daralmasını yaşadı. İkinci çeyrekteki daralmasıyla resesyona giren Güney Kore ekonomisi için bugün yapılan açıklamada yüzde 3,3’lük daralmanın yüzde 3,2’ye revize edildiği söylendi.

Bu, ekonominin yüzde 3,3 küçüldüğü 2008 yılının son çeyreğinden bu yana en keskin daralma olurken Kore girdiği resesyonla akranları Japonya, Tayland ve Singapur’a katıldı. GSYİH’nin yıllık bazdaki düşüşü ise yüzde 2,7 oldu.

Mal ve hizmet ihracatındaki yüzde 16,1’lik düşüş, ticarete dayalı ekonominin önündeki en büyük engel olarak gösterildi.

İhracat Temmuz tahminindeki yüzde 16,6 düşüşten yukarı yönlü revize edilse de yine de 1963’ün son çeyreğinden bu yana en kötü daralmaya işaret etti. Merkez bankasına göre hükümetin çıkardığı acil teşvik paketi nedeniyle özel harcamalar yüzde 1,5 arttı. Tesis ve inşaat yatırımları sırasıyla yüzde eksi 0,5 ve yüzde eksi 1,5 büyüdü.

Reel gayri safi milli gelir, 2008’in dördüncü çeyreğinden bu yana en büyük düşüşe işaret ederek yüzde 2,2 küçüldü. Geçen hafta Kore Merkez Bankası, 2020 büyüme tahminini yüzde eksi 1,3’e revize ederek üçüncü bir daralmanın ufukta olduğunun sinyallerini verdi.

Yani Güney Kore ekonomisi için 1998 krizinden bu yana ilk yıllık düşüş tahmin edildi.
Güney Kore GYSİH
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca koronavirüs yayılımı yıl sonuna kadar yavaşlamazsa, GSYİH büyüme oranının bu yıl yüzde eksi 2,2’ye düşebileceği yönünde yorumlar da vardı. Öte yandan Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisinin Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’na göre Kore’nin Ağustos ayı ihracatı, 2019 yılındaki 44 milyar dolardan yıllık bazda yüzde 9,9 düşerek 39,6 milyar dolar oldu.

İkinci çeyrekte yarı iletken (%2,8), ev aletleri (%14,9), biyo-sağlık ürünleri (%58,8) ve bilgisayar (%106,6) ihracatında artış görülürken, diğer ürünler iyi performans göstermedi. Küresel koronavirüsün ardından aylık ihracat Şubat’taki %3,5’ten Mart’ta %1,6’ya düştü. Nisan ayından Haziran ayına kadar Kore ihracatı çift haneli düşüşler kaydetti.

Temmuz ayından itibaren, ihracat ay için yalnızca tek haneli bir düşüş gösterirken ülke hafif bir geri dönüş yaşadı. Yine de Kore’nin ihracat büyüme oranı, 1963’ün dördüncü çeyreğinde %24’lük bir düşüş kaydettikten sonra 56 yılın en düşük seviyesi olan negatif %16,1’de kaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum