Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore 2Ç20 GSYİH’si 20 Yılı Aşkın Sürenin En Keskin Daralmasına Gidiyor

Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisinin ikinci çeyrekte muhtemelen 20 yılın en büyük daralmasını yaşadığı tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
Güney Kore 2Ç20 GSYİH’si 20 Yılı Aşkın Sürenin En Keskin Daralmasına Gidiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyayı sarsan pandemi, ülkelerin ekonomilerinde derin yaralar açmaya devam ediyor. Çoğu ülke rekor düşük GSYİH verileri açıklarken, endişe verici tahminlerden bir tanesi de Güney Kore için geldi.

Reuters tarafından yapılan bir ankette, Güney Kore ekonomisinin ikinci çeyrekte 20 yıldan uzun süredir en büyük daralmasını yaşadığı öngörüldü.

Nedeni ise koronavirüs krizinin tüketici harcamalarını, işgücü piyasasını ve ihracat için küresel talebi vurmuş olmasıydı.

19 ekonomist tarafından yapılan ankette, Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisinin Nisan-Haziran döneminde bir yıl önceye kıyasla ortalama yüzde 2 küçülmesinin beklendiği belirtildi.

Bu da Güney Kore’nin 1998 krizinden bu yana en keskin daralması anlamına geldi. Güney Kore ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde ise önceki dönemde yüzde 1,3 arttıktan sonra yüzde 1,3 oranında azaldı.

Bu, 2008’in son çeyreğinden bu yana görülen en keskin düşüş oldu. Yıllık bazda ise GSYİH yukarı yönlü revize edilerek yüzde 1,4 genişleme gösterdi. Öte yandan Reuters anketi çeyreklik bazda, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) ikinci çeyrekte mevsimsellikten arındırılmış olarak %2,3 oranında küçüldüğünü tahmin etti.

Hana Financial Investment ekonomisti Chun Kyu-yeon, virüsün Mart ve Nisan aylarında yayılmasının ihracata dayalı ekonomiyi zorladığını çünkü büyük ticaret ortaklarının kısıtlamalar getirdiğini söyledi.
Güney Kore 1Ç20 GSYİH
Görsel Kaynak: Trading Economics

“Tüketim, iş piyasası üzerindeki etkisi nedeniyle kaçınılmaz olarak yavaşlarken, gelişmiş ekonomilerden gelen zayıf talep de ihracatı büyük oranda aşağıya çekti” dedi.

22 ekonomistten oluşan ayrı bir Reuters anketi, tam yıl GSYİH’sinin yüzde 0,4 oranında küçüleceğini ve bunun 1998’den bu yana en büyük düşüş olacağını öngördü.

Kore Merkez Bankası ise 2020 için büyüme tahminlerini yüzde 0,2 oranında düşürmüştü. Bununla birlikte Kore MB Başkanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada aşağı yönlü revizyonların kaçınılmaz olacağını dile getirdi. Uluslararası Para Fonu da Güney Kore ekonomisinin bu yıl yüzde 2,1 daralmasını beklediğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu