Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Afrika Kredi Notunda Olası Düşüşün Piyasalarda Fiyatlanmış Olabileceği Söylendi

Afrika'nın en büyük ikinci ekonomisi çeşitli zorluklarla karşı karşıyayken, olası bir kredi notu düşüşünün zaten fiyatlanmış olabileceği söylendi.
Güney Afrika Kredi Notunda Olası Düşüşün Piyasalarda Fiyatlanmış Olabileceği Söylendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Afrika’nın 1 Kasım’da kredi notunun olası bir düşüşle karşılaşmasının, pazarda fiyatlanmış olabileceği dile getirildi. Ancak ülkenin merkez bankası başkanı, verdiği demeçte yapısal reformların hala gerekli olduğunu söyledi.

Moody’s, Güney Afrika hükümetinin borcunu yatırım yapılabilir notunda değerlendiren üç büyük derecelendirme kuruluşunun sonucusudur. Ancak bazılarının bir sonraki incelemesinde önemsiz statüsü olarak bilinen bir yatırım notuyla değerlendirme yapabileceği tahmin ediliyor.

Afrika’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Güney Afrika, yerel ve uluslararası baskılar nedeniyle bir dizi ekonomik zorlukla karşı karşıya ve Dünya Bankası da son zamanlarda ülkenin büyüme tahminini keskin bir şekilde aşağı çekti.

Washington’da yapılan IMF Yıllık Toplantısı’nda konuşan Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago, Pretoria’nın derecelendirme kuruluşları tarafından gündeme getirilen meselelere canlı olduğunu söyledi.

Kganyago, “Merkez bankası olarak oturduğumuz yerden, baktığımız şey şu ki; şu anki piyasa fiyatlarına yansıyan bir düşüş mü? Mevcut finansal piyasa fiyatlarına yansıtılırsa düşürmenin Güney Afrika finansal varlıkları üzerinde böyle bir olumsuz etkisi olmamalıdır. Çünkü zaten fiyatlandırılmıştır. Ancak fiyatlandırılmadıysa Güney Afrika tahvil piyasalarından bir fon çıkışı göreceğiz,” ifadelerini kullandı.

Kganyago, düşüşün devam etmesi ve Güney Afrika’nın yalnızca yatırım yapılabilir seviyedeki endesklerin dışında kalması durumunda, ülkenin borcunun yatırımcıları çekmeye devam edeceğini ancak pazar istikrarının sorun olabileceğini belirtti.

Merkez Bankası Başkanı, “Bu alt yatırım sınıfı yatırımcıların sorunu, doğada spekülatif olmaları ve sadece Güney Afrika için sermaye akışındaki oynaklığı getirecek olmaları,” dedi.

Güney Afrika’nın borç yüküyle ilgili olarak Kganyago, mevcut hükümetin dış para birimlerinde borçlanma konusunda çok ihtiyatlı olduğunu, Güney Afrika’daki şirketlerin de yabancı para cinsinden borçlanma konusunda kandırılmadıklarını, yani sektörün ani döviz kuru dalgalanmalarına maruz kalmadığını savundu.

Yapısal Reformlar

Yapısal ReformlarKganyago, merkez bankasının Güney Afrika ekonomisinin karşı karşıya kaldığı zorluklara büyümeyi engelleyen temel yapısal sorunlar olarak yaklaştığını söyledi.

Maliye Bakanı Tito Mboweni tarafından ortaya konan yeni bir büyüme planı, ülkenin ekonomik kırılganlıklarının çekirdeğini oluşturan tekele yakın enerji şirketi Eskom Holding gibi devlete ait kuruluşların gerekli reformlarını düzenlemeyi amaçlıyordu.

Eskom, analistlerin Güney Afrika ekonomisinin sağlığı için çok önemli olduğunu düşündüğü borçlu bir elektrik şirketidir. Bakım sorunları nedeniyle ülke genelinde bir dizi karartmaya başladı.

Kganyago, merkez bankasının para politikası hamlelerini savundu; ancak ekonomiyi istikrara kavuşturmak için gereken yapısal reformun zaman alacağını ve sadece siyasi liderliğin baktığı ufkun ötesinde hissedeceğini söyledi.

Yapısal reformdan gerçekten faydalanmadan önce beş, yedi, belki de 10 yıllık bir süre gerektiğini söyleyen Kganyago, merkez bankası ve Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın hükümetinin orta vadeli politika hedeflerini beklerken acil reform için kolay hedeflere yöneldiğini ekledi.

Eski Devlet Başkanı Jacop Zuma, dokuz yıl süren saltanatını bozan yolsuzluklar iddiaları üzerine gelecek yıl yargılanacak ve Kganyago, reformları önceki yönetim tarafından kesilmiş bağımsız kurumlara uygulamadaki gecikmeye bağladı.

Kganyago, “Bağımsız seçim komisyonu bağımsız kalmasına rağmen hükümetin Güney Afrika Gelir Hizmetleri’nde kendi mali çabası sonuç olarak önemli ölçüde zayıfladı. Bu şeylerin yıkılması dokuz yıl sürdü, bu sadece 12 ay içinde uygulamaya koyabileceğiniz bir şey değil ve daha sonra başarılı olacaksınız. Önemli olan takip ettiğiniz yön,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu