Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Gübretaş Hisseleri Sermaye Artırımı Açıklamasıyla %10 Yükseldi

Bağlı ortaklığı Gübretaş Maden’in sermayesini 550 bin liradan, 40 milyon liraya yükselteceğini duyuran Gübre Fabrikaları hisseleri, açıklamayla birlikte fırladı.
Gübretaş Hisseleri Sermaye Artırımı Açıklamasıyla %10 Yükseldi

Gübre Fabrikaları bağlı ortaklığı Gübretaş Maden, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı açıklamada sermaye artırımına ilişkin bilgilendirmede bulundu. Şirket 28 Ocak 2021 tarihinde aldıkları karar kapsamında 550 bin TL olan sermayesini, 40 milyon TL’ye yükselteceğini duyurdu. Şirket hisseleri açıklama sonrasında sert yükseldi.

Gübretaş, 2020 yılında tüm ürünlerde toplamında 2 milyon tondan fazla satış yaparak, rekor kırdı.
Gübretaş KAP Duyurusu
Kaynak: KAP

Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada zorlu bir yıl olduğunu söyleyen Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, önceki gün yaptığı açıklamada bu dönemde gıda güvenliğinin de çok önemli olduğunu aktardı. Aynı zamanda bu sürecin tarımsal üretimdeki sürdürülebilirliğin insanlık için ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

Gübretaş olarak tarım kredi kooperatifleri ile güçlü bir işbirliği kurduklarını, bu sayede çiftçilerin yanında olduklarını söyledi. Özellikle salgın sürecinde tarımda kimyevi gübre tedariki ile ilgili bir sıkıntı yaşanmaması adına çiftçilerin ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Geçen yıl ilkbahar ve sonbahar döneminde hem üretim hem de satışlarda artış olduğunu söyledi. 2020 yılında Türkiye’de 687 bin ton katı, sıvı ve toz gübre üretimi gerçekleştirdiklerini açıklayan Yumaklı, Türkiye’nin gübre tüketiminin üçte birini tek başına karşıladıklarını aktardı.

Ülkemizde yıllık ortalama 6 milyon ton kimyevi gübre tüketildiğini, salgına rağmen 2020 yılının verimli bir şekilde geçtiğini söyledi. Fakat iklim değişikliği ve kuraklık gibi faktörlerle tarım sektörünün zorlu bir sürece girdiğinin altını çizdi.

Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GUBRF) hisseleri sermaye artırımı kararının ardından %9,94 oranında yükseldi.
Gübretaş Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Önceki işlem gününde 62,85 TL’den kapanan Gübretaş hisse senedi fiyatı, bu sabah 61,4’ten açıldı. açılışla birlikte pozitif bir performans gösteren şirket hisseleri, KAP açıklamasının ardından saat 13:00 sularında adeta fırladı. Şu dakikalarda 69,10 TL ile günün en yükseğinde bulunuyor.

Şirket hisselerinin 20 günlük ve 52 günlük hareketli ortalaması sırasıyla 69,64 ve 59,46 şeklinde. Haftalık bazda en düşük 59,5, en yüksek 71,8 TL’yi kaydetti. Aylık olarak 59,5 – 88,6, yıllık olarak ise 8,99 – 88,6 TL arasında hareket etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum