Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Grayscale, Ürünlerini Kripto ETF’lere Nasıl Dönüştüreceğini Açıkladı

Şirket, ABD ETF'si için yol haritasını belirliyor.
Grayscale, Ürünlerini Kripto ETF’lere Nasıl Dönüştüreceğini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Grayscale, Amerikan varlık piyasalarında bir Bitcoin Borsası Yatırım Fonu yayınlama hamlesini yeniledi. Belirlenen yol haritasına göre borsa fonlarından ikisi GBTC ve ETHE, uygun ETF’ler olmak için kısa vadeli listede bulunuyor.

Ancak şirket, SEC’e yeni bir talepte bulunmadı ve bu planlar için anlamlı zaman çizelgeleri belirlemiş değil. Grayscale, büyük kripto para birimleri için birkaç güven fonu işleten, geleneksel pazarlarda kripto para birimine maruz kalmanın en büyük sağlayıcılarından biridir.

Grayscale ETF Sürecini Kategorilere Ayıracak

Grayscale ETF Sürecini Kategorilere Ayıracak

Bu fonlar, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve diğerleri gibi kripto para birimlerini tutar ve temel varlıkların değerini yansıtması beklenen hisseleri çıkarır. Şirket belirlediği yol haritasına göre her bir güven fonunu dört geliştirme kategorisine ayıracak. Birincisi, fonların yalnızca şirketle yapılan tezgah üstü işlemlerde satılıp satın alınabileceği özel yerleştirme aşamasıdır.

İkinci kategori, ikincil piyasalarda halka açık hisse senetleri için hazırlanacak. Yani güven fonları bir hisse senedi sembolü alır ve kamu tarafından alınıp satılabilir hale gelir. Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum Classic için güven fonları bu kategoriye giriyor.

Diğer yandan en gelişmiş tröstler, bilançolarının ve işlemlerinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na periyodik olarak açıklanacağını taahhüt ederek SEC raporlama statüsüne ulaşırlar. Şu anda yalnızca Bitcoin ve Ethereum bu raporlamayı SEC’e sunuyor.

Düzenleyiciler Aşırı Volatiliteden Dolayı Endişeli

Düzenleyiciler Aşırı Volatiliteden Dolayı Endişeli

Son kategoride tamamen düzenlenmiş ve likit bir fon olan ETF’ler yer alıyor. ETF’ler genellikle ABD hisse senedi piyasalarında endekslere veya varlık sepetlerine maruz kalmak için kullanılır ve genellikle daha düşük yönetim ücretlerine sahiptir. Grayscale’in ürünleri bu açıdan özellikle zayıf çünkü GBTC, sahip olduğu Bitcoin’in değerine göre sürekli olarak çok önemli bir primle işlem görmektedir.

Grayscale ilk olarak 2017 yılında SEC’e Bitcoin ETF’si için başvuruda bulunmuştu. Düzenleyici kurumlar Bitcoin’in düzensiz doğasını öne sürerek bu başvuruları sürekli olarak reddettiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu