Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gözler Rusya’dayken Kuzey Kore Füze Ateşledi!

Tüm dünya Rusya-Ukrayna savaşına odaklanmışken Kuzey Kore’nin füze hamlesi, nükleer savaş endişelerini artırdı. Detaylar aşağıda;
Gözler Rusya’dayken Kuzey Kore Füze Ateşledi!
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı bugün itibarıyla 10. dününe girdi. Dün Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırılar sonucunda tesisin Rusya’nın eline geçmesi endişeleri iyice artırmıştı.

Ukraynalı yetkililer Zaporijya’nın Çernobil’den 10 kat güçlü olduğu konusunda uyarılar yaparken Rusya’nın durdurulması gerektiği yönünde çağrılarını yinelemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de Rusya’nın saldırısı için “nükleer terörizm” ifadelerini kullanmıştı. Bu gelişmeler üzerine Kuzey Kore’nin füze denemesi gündemde yankı uyandırdı.

Gözler Rusya’nın Üzerindeyken Kuzey Kore Atağa Geçti

Başkan Donald Trump döneminde nükleer duruşu nedeniyle ABD ile sıkıntı yaşayan ve birçok yaptırıma maruz kalan Kuzey Kore, balistik füze olduğu düşünülen yeni bir silah denemesi yaptı.

CNN tarafından aktarılan bilgilere göre Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanları, Kuzey Kore’nin bugün Kore Yarımadası’nın doğusundaki sulara tek bir balistik füze olduğu varsayılan füzeyi ateşlediğini duyurdu.

Bu, Kuzey Kore’nin 2022’deki dokuzuncu füze testine işaret etti. Ocak ayında, yüksek hızda manevra yapabilen yeni bir “hipsonik füze” türü de dahil ay boyunca en az yedi fırlatma ile bu türde rekor sayıda test yapıldı.

Açıklamada, füzenin başkent Pyongyang yakınlarındaki Sunan bölgesinden fırlatıldığı belirtildi. Japonya Sahil Güvenliği de Kuzey Kore’den olası balistik füzelerin fırlatıldığını belirterek gemilerini uyardı.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Cumartesi sabahı acil bir toplantı yapacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından uzun süredir yasaklanan eylemlerde son Kuzey Kore balistik füze testleri nedeniyle uluslararası gerginlik arttı. Bugünkü hamle, Kuzey Kore’nin 9 Mart’taki Güney Kore cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç gün önce gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu