Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Görüşme Sona Erdi: Ukrayna ve Rusya’dan İlk Açıklamalar

Rusya ile Ukrayna heyetlerinin Türkiye'de yaptığı müzakerelerin ilk günü tamamlandı. Taraflardan açıklamalar geldi.
Görüşme Sona Erdi: Ukrayna ve Rusya’dan İlk Açıklamalar
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler bu hafta Türkiye’de yapılıyor. İstanbul’da yapılan görüşmelerde ilk gün tamamlandı. Bugün başlayan görüşmeler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı öncesindeki konuşması ile başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında taraflara uzlaşma çağrısında bulunmuştu. İlk gün görüşmeleri sona erdi ve Ukrayna heyetinden ilk açıklamalar geldi.

Ukrayna Heyetinden İlk Açıklama

Ukrayna heyetinden yapılan açıklamada, “Ne olursa olsun istişareler 3 gün içinde yapılabilir, sonrasında imzayı atan kişiler bizim için güvenliğimizi sağlayabilir. Garantör olarak kimi istiyoruz; BMGK üyeleri, ABD, Fransa, Almanya, Türkiye, İsrail.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Ukrayna’nın gelecekteki güvenliğinin garanti almasının istenirken, saldırı olması halinde istişarelerin 3 gün içerisinde gerçekleşmesi gerektiği ve tarafsızlık statüsünün kabul edilebileceği kaydedildi. NATO Sözleşmesi’nin 5. maddesindeki garantilerin sağlanması halinde askeri ya da siyasi topluluğa katılmanın söz konusu olmayacağı belirtildi.

Güvenlik garantisi üzerinde henüz anlaşma sağlanamadığını belirten Ukrayna heyeti, “Kırım gibi konular anlaşmada ayrı bir kapsamda ele alınmalıdır, görüşmeler kapsamında bu bölgelerin geleceğine karar verilmelidir. Kırım konusunda askeri güç kullanılmayacağı konusunda güvence verilmesi gerekir.” açıklamasında bulundu.

Bazı konulara dair çözüm bulunduğunu açıklayan heyet, özellikle sosyal medyada dezenformasyon yayıldığına dikkat çekti ve referandum için Ukrayna topraklarında hiçbir askeri baskının olmaması gerektiğini belirtti.

Görüşme sonucunda hem Rusya hem Ukrayna hem de garantör ülkelerin kabul edebileceği maddelerin ele alındığı ve insani ateşkes formatının değerlendirildiği belirtildi.

Rusya Heyeti: Önerileri Putin’e İleteceğiz

Görüşme sonrası Rusya heyetinden de açıklamalar geldi. Rus heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinsky tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna tarafının önerilerinin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e iletileceği kaydedildi.

Açıklamada bazı maddeler üzerinde anlaşma sağlandığı ve liderler seviyesinde gerçekleşecek Putin-Zelenski zirvesi için dışişleri bakanlarının anlaşması gerektiğine yer verildi. Medinsky görüşmelerin yapıcı geçtiğini belirtti.

İlk gün görüşmelerinin sona ermesinin ardından Rusya Savunma Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, diyaloğun devam etmesi için Kiev ve Çernihiv’deki askeri operasyonların durdurulacağı belirtildi. Görüşme yaklaşık 4 saat sürdü ve müzakerelerin yarın devam etmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu