Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs Türkiye için Enflasyon Tahminini %11’e Yükseltti

Tahminlerin üzerinde gelen Nisan ayı enflasyon rakamlarından sonra birçok ekonomist yıl sonu enflasyon beklentisini %12 olarak açıklarken, Goldman Sachs da %11'e çıkardığını bildirdi.
Goldman Sachs Türkiye için Enflasyon Tahminini %11’e Yükseltti

Bugün yurt içinde piyasaların odağında olan en önemli konu Nisan ayı enflasyon rakamlarıydı. Enflasyon 2018 yılının Nisan döneminde %10,85 ile beklentilerin üzerinde geldi. Dolar yüksek gelen verilerden sonra rekor kırdı.

Ekonomistler önümüzdeki dönemde Ramazan ayının da etkisiyle rakamların daha yükseleceğini belirtirken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonu düşürmek için yapılması gereken ilk işin akaryakıt fiyatlarının indirilmesi olduğunu söyledi. Goldman Sachs ise Türkiye’nin yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti.

Nisan ayı rakamlarının ardından yayınlanan raporda, Goldman Sachs analistlerinin değerlendirmelerine yer verildi.

Raporda yer alan bilgilere göre; Banka analistleri Türkiye için %10,5 olan yıl sonu enflasyon beklentilerini %11’e çıkardı. Türk lirasındaki değer kaybının sürmesi ve petrol fiyatlarındaki artışın devam etmesi ile yaz aylarında %12 ile zirve yapmasını öngördükleri bildirildi. Türkiye ekonomisinin aşırı ısınmakta olduğu vurgulanırken, bu durumun da enflasyon üzerinde baskılara yol açtığı ifade edildi.

Ekonomistler önümüzdeki aylarda daha da artacağını, tek hane beklentisinin ise 2019 yılına kaldığını belirtti.

Nisan’da beklentilerin bir hayli üzerinde gelen enflasyon rakamları sonrasında değerlendirme yapan uzmanlar, önümüzdeki dönemde de çift hanede kalmaya devam edeceğini, kurdaki yüksek seyrin ve enerji maliyetlerindeki artışların enflasyon üzerinde doğrudan baskı yaratacağını söyledi. Ortak görüş yaklaşan Ramazan ayı ve olumsuz baz etkisi ile %12 seviyesinin aşılacağı ve tek hanenin ancak 2019 yılında görülebileceği oldu.

Başarılı ekonomistlerden Haluk Bürümcekçi, enflasyondaki artışta gıda dışı grupların etkisi olduğunu söyledi.

Gıda fiyatlarının azaltıcı etki yarattığını belirtirken, kurlara bağlı diğer harcama gruplarındaki artışın enflasyonun yükselmesinde payı olduğunu dile getirdi. Manşet enflasyonun tek haneye inmesinin imkansız olduğunu, yıl sonu tahminleri olan %10,4 seviyesinde de risklerin bulunduğunu ifade etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para politikasına yönelik hamleleri hakkında konuşan ekonomist, sıkılaşmanın olacağını fakat sadeleşmenin nasıl olacağına dair belirsizliğin bulunduğunu belirtti.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, enflasyonun gelecek 6 aylık dönemde %11 – 12 bandına çıkacağını söyledi.

Uzmanların genel görüşü enflasyonun önümüzdeki aylarda %12’ye doğru yükseleceği yönünde. Tokalı, kur ve emtia fiyatlarındaki baskının azalması halinde tek haneli seviyelerin 2019 yılının yarısına doğru görülebileceğini belirtti. Vakıf Bank tarafından yollanan notta TL’deki değer kayıplarının tüketici fiyatları üzerinde doğrudan etkili olduğu belirtilirken, Merkez Bankası’nın geçen hafta %8,4 olan yıl sonu enflasyon beklentisini hatırlatarak, kendilerinin halen çift hane beklentisini koruduklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum